Cupa Davis: Argentina s-a calificat in semifinale dupa ce a depasit Kazahstanul

nbsp;

Echipa de Cupa Davis a Argentinei nu a pierdut niciun set in primele trei intalniri ale meciului din sferturile de finala impotriva Kazahstanului si a devenit prima calificata in semifinale.
nbsp;
Dupa ce joi Juan Monaco l-a invins cu 6-3, 6-0, 6-4 pe Andrey Golubev, iar Juan Martin Del Potro a trecut de Mikhail Kukushkin cu 6-2, 6-1, 6-2, vineri a avut loc meciul de dublu. Nici de aceasta data sud-americanii nu le-au lasat vreo sansa adversarilor, perechea Juan Ignacio Chela – Eduardo Schwank impunandu-se cu 6-3, 6-2, 7-5.
nbsp;
In semifinale, Argentina va intalni castigatoarea sfertului dintre Suedia si Serbia. Dupa prima zi, actuala detinatoare a Salatierei de Argint conduce deja cu 2-0 in urma victoriilor obtinute de Viktor Troicki si Janko Tipsarevic impotriva lui Michael Ryderstedt, respectiv Ervin Eleskovic.
nbsp;
In celelalte doua sferturi de finala, Spania conduce cu 2-0 in fata Statelor Unite la Austin, la fel ca si Franta, care intalneste germania la Stuttgart.