Cupa Davis: Romania – Ecuador 2-0 dupa primele doua partide

Victor Hanescu a adus Romaniei primul punct in meciul de Cupa Davis cu Ecuador, din barajul pentru Grupa Mondiala. In meciul doi, Adrian Ungur l-a invins pe Giovani Lapentti, in cinci seturi.Victor Hanescu s-a impus in trei seturi, scor 6-2 ,6-2, 6-2, in fata lui Ivan Endara, in primul meci al intalnirii Romania – Ecuador, din barajul pentru Grupa Mondiala a Cupei Davis.Adversarul nu i-a pus niciun moment probleme lui Hanescu, care a reusit primul break al meciului in game-ul al treilea si pe cel de-al doilea in al saptelea, adjudecandu-si primul set cu 6-2.Tot cu 6-2 s-a impus liderul echipei de Cupa Davis a Romaniei si in setul secund, in care a avut 4-0, dupa ce a castigat de doua ori pe serviciul adversarului, multumindu-se apoi sa-si fructifice propriul serviciu.Setul trei a inceput sub semnul unui oarecare echilibru, fiecare jucator castigandu-si serviciul, dar la 2-2 Hanescu a facut break si a trecut la conducere, pentru ca apoi sa nu mai piarda niciun game pana la final.In meciul doi al intalnirii, Adrian Ungur (locul 130 ATP) a avut o disputa extraordinara cu Giovanni Lapentti (locul 238), intorcand meciul de la 0-2 la seturi. Dupa patro ore si opt minute, romanul a castigat cu 6-7, 4-6, 6-3, 6-4, 6-1.Sambata este programat meciul de dublu, dintre perechile Victor Hanescu / Horia Tecau si Nicolas Lapentti / Giovanni Lapentti.Duminica sunt programate partidele Victor Hanescu – Giovanni Lapentti si Adrian Ungur – Ivan Endara.