Cupa Davis: Romania a invins Finlanda cu scorul de 3-2 si a ramas in Grupa 1 a Zonei Euro-africane

Nationala de tenis masculin a Romaniei s-a impus in barajul de ramanere in Grupa 1 a Zonei euro-africane desfasurat la Cluj-Napoca, impotriva Finlandei, cu scorul general de 3-2.Dupa ce prima partida desfasurata duminica, intre Marius Copil si Jarkko Nieminen, i-a revenit finlandezului. mult mai bine clasat in topul ATP, scor 3-6, 5-7, 6-1, 6-7, decisiva devenise intalnirea dintre Victor Crivoi si finlandezul Harri Heliovaara.Compatriotul nostru a inceput mai bine confruntarea, reusind de altfel sa-si adjudece primul set, cu scorul de 6-4 insa echilibrul de pe tabela de marcaj s-a restabilit la capatul setului 2, Heliovaara adjudecandu-si un tie-break venit la captul a 12 gameuri echilibrate.Crivoi a reintrat in avantaj, dupa 7-6 in setul 3 insa, si de aceasta data, finlandezul a revenit egaland la seturi, scor 2-2.Ultima parte a jocului a aratat un Crivoi mai ofensiv decat oponentul sau, romanul adjudecandu-si in cele din urma setul, scor 7-5, partida si implicit confruntarea generala dintre Romania si Finlanda.In primele doua zile, s-au inregistrat urmatoarele rezultate:Victor Crivoi – Jarkko Nieminen 5-7, 1-6, 2-6Marius Copil – Harri Heliovaara 3-6, 6-4, 6-2, 6-4Florin Mergea/Horia Tecau – Jarkko Nieminen/Harri Heliovaara 6-4, 7-6, 6-1 Sursa foto: stpfm.ro