Cupa Romaniei: Rapid Bucuresti – Steaua Bucuresti 0-1 (0-0)

nbsp;

Steaua s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei, unde o asteapta adversari ca Gloria Bistrita, FC Brasov, dar mai ales Dinamo Bucuresti. Cele doua mari rivale bucurestene au acum sansa sa isi dispute finala Cupei Romaniei dupa multi ani de seceta, in care niciuna dintre cele doua formatii nu au ajuns in ultimul act (Dinamo din 2004/2005, Steaua din 1998/1999).

Steaua merge mai departe in Cupa Romaniei dupa ce a invins Rapidul cu 1-0, prin golul marcat de Romeo Surdu in minutul 49 al partidei. Prima repriza din Giulesti a fost marcata de incidentele cu suporterii Stelei, care au fost evacuati de jandarmi, timp in care meciul a fost intrerupt 8 minute.

Dupa un joc confuz, jucatorii lui Lacatus au revenit in forta de la cabine si Surdu a inscris golul victoriei in minutul 40, cu un sut din coltul careului de 6 metri, dupa ce a trecut si de Coman. A urmat un asalt al Rapidului la poarta lui Tatarusanu, care s-a dovedit providential, aparand fantastic suturile rapidiste, venite din toate pozitiile posibile.

Au evoluat echipele:
Rapid Bucuresti: 1. Coman – 2. Rui Duarte, 4. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici – 14. Roman (11. Frunza ’52), 8. Grigore, 30. Spadacio, 7. Cesinha (81. Candido ’63) – 9. Cassio, 10. Herea (21. Sburlea ’71). Antrenor: Marius Sumudica.

Steaua 12. Tatarusanu – 18. Martinovici, 22. Galamaz, 7. Gardos, 5. Brandan – 26. Bicfalvi – 16. B. Nicolita, 20. Angelov (27. Marinescu ’77), 10. Tanase (91. C. Matei ’80) – 17. Bilasco (9. Kapetanos ’56), 24. Surdu. Antrenor: Marius Lacatus.