DINAMO – NEC NIJMEGEN 0-0

Dinamo: Lobont – Blay (Torje 78), Tamas (L. Goian 68), J, Cesar, Pulhac – Ropotan – Ad. Cristea, Danciulescu, Bostina – A. Cristea (Mitea 55), Bratu. Antrenor: Mircea Rednic. NEC Nijmegen: Babos – Fernandez, Wisgerhof (Pothuizen 66), Zomer, El Akhaoui – Sibum, Radomski , Davids – Ntibazonkiza, Van Beukering (Kivuvu 70), Tshibamba (Schone 63). Antrenor: Mario Been. Cartonase galbene: Bratu 13, Blay 51, Torje 80 / Radomski 4, El Akhaoui 63, Zomer 80, Babos 90+2 Arbitri: Stefan Johannesson – Erik Bergsten, Joakim Flink (toti din Suedia) Stadion: Dinamo; Spectatori: 15.000 Inainte de partida, unii suporteri dinamovisti au aruncat o pubela de gunoi in strada pe bulevardul Barbu Vacarescu si i-au dat foc. Dupa circa 10 minute, la fata locului a ajuns o autospeciala a pompierilor care a stins focul si mutat pubela din strada. Altfel, fanii au intrat destul de greu la meci, noul sistem cu turnicheti pe care l-a instalat Dinamo nefiind inca foarte bine pus la punct. In minutul 30, Ionel Danciulescu a trimis mingea in bara portii lui Babos, dupa ce a primit o minge in careu, a preluat exelent la 6 metri si a sutat spre poarta olandezilor. Si olandezii au lovit bara portii lui Bogdan Lobont, la un sut de la distanta a lui Van Beukering, din minutul 33. De asemenea, Schone a lovit si el bara transversala a portii lui Lobont, in minutul 83 al partidei, dupa ce a primit o pasa foarte buna in adancime. Jucatorii lui Dinamo au cerut o lovitura de la 11 metri in ultimul minut al primei reprize, dupa ce Florin Bratu a fost tras de tricou de un aparator olandez in propriul careu, insa centralul a decis sa lase jocul sa continue. Dinamo a avut sansa sa marcheze golul victoriei si sa trimita meciul in prelungiri, prin Lucian Goian, insa fundasul a ratat incredibil, trimitand balonul peste poarta, de la 6 metri, dupa ce Babos respinsese mingea in fata dupa o centrare a lui Julio Cesar. La meciul de pe stadionul Dinamo au fost prezenti si circa 300 de fani olandezi. Acestia au fost la un pas sa se ia la bataie cu fanii dinamovisti de la Peluza Sud, insa fortele de ordine au intervenit si au prevenit orice fel de incident. Pentru ca Dinamo nu are inca o sala de conferinte, unul dintre sponsorii echipei a montat un cort la iesirea de la vestiare a stadionului, situata la tribuna a doua, iar acesta a fost dotat cu scaune si o masa pentru ca cei doi antrenori sa poata dialoga cu presa. Atacantul echipei din Stefan cel Mare, Marius Niculae, care este accidentat si nu a fost inclus in lot pentru acest meci, a urmarit meciul de la masa presei, aflata la tribuna a doua. Fostul jucator al lui Dinamo, Claudiu Niculesu, care in prezent joaca la Omonia Nicosia, a fost prezent in tribune pentru a-i vedea pe fostii sai colegi, el nefiind inclus in lot pentru meciul pe care echipa sa il va juca in turul I al Cupei UEFA cu englezii de la Manchester City. De asemenea, la meci a fost si fostul jucator al lui Dinamo, Denis Serban. Dinamo a ratat calificarea in grupele Cupei UEFA si anul trecut, ei fiind atunci eliminati de suedezii de la Elfsborg, dupa ce au pierdut prima mansa pe teren propriu, scor 1-2 si au castigat meciul din deplasare, scor 1-0. Dinamovistii au jucat atunci in Cupa UEFA pentru ca au fost eliminati in turul III al Ligii Campionilor de italienii de la Lazio Roma, cu scorul genaral de 4-2.