DINAMO – RAPID, 2-1. Dinamo ramane in lupta pentru titlu!

DINAMO – RAPID, scor 2-1. Dinamo reuseste sa o invinga pe Rapid cu 1-1 in cel mai bun meci din acest sezon al dinamovistilor.. Rapid a deschis scorul in minutul 30, Alexe restabileste egalitatea in minutul 45, si tot Alexe marcheaza in minutul 62 dupa un penalty. Dinamo a castigat meritat, a jucat o partida foarte buna. Alexe a facut o dubla frumoasa, desi au fost si multe ocazii ratate.Borcea, dupa meciul Dinamo – Rapid: Eram sigur ca o sa castigam. Rapid mi s-a parut cea mai slaba echipa din ultimii 15 ani. Diferenta trebuia sa fie mult mai mare. N-au avut ocazii, n-a fost un adevarat derby. Ai nostri s-au mobilizat foarte bine. Pacat ca n-am castigat cu Bistrita. Dar nu-i problema, batem pe Ceahlaul si apoi mergem in Ghencea. La un meci Dinamo – Steaua valorile se egaleaza. Acest scor inseamna enorm pentru meciul de la Piatra Neamt.Alexe, declaratii dupa meci: Suntem bucurosi, aveam mare nevoie de cele 3 puncte. Am facut o partida buna, prima repriza a fost mult mai buna, insa primul gol primit ne-a cam dat peste cap. Am castigat meritat. Ma bucur ca am marcat. Acum mergem la Piatra Neamt sa castigam. Partida Dinamo – Rapid s-a jucat pe Arena Nationala, in prezenta a circa 10.000 de spectatori, intr-un meci restanta din etapa a IV-a a Ligii I. Cu Bonetti pe banca, iata ca Dinamo reuseste sa aiba un succes care o duce la 21 de puncte, la egalitate cu Astra Ploiesti. Peste doua runde vom avea marele derby dintre Steaua si Dinamo, tot pe National Arena. LIVE TEXT DINAMO – RAPIDUn egal nu ar avantaja niciuna dintre cele doua echipe. Ar ramane la 10 puncte in spatele Stelei. Motivul pentru care Danciulescu nu este titular este o accidentare suferita la antrenament aseara. Bonetti a hotarat sa nu-l introduca la meciul Dinamo – Rapid din aceasta seara. In minutele de prelungire ale jocului Dinamo – Rapid, a inceput un conflict intre dinamovisti si rapidisti. S-a terminat insa foarte repede.Min. 88: Ocazie mare, Ilijosky care suteaza sub transversal.Min. 87: Ilijoski ia galben pentru protesteMin. 61: Penalty pentru Dinamo. Grigorie este cel care blocheaza cu bratul si Balaj dicteaza lovitura de la 11 metri. Min. 59: Cosmin Matei scoate lovitura libera. Executa Curtean de la 18 metri. Suteaza pe langa zid. Este cartonas galben pentru Voicu. Un egal nu ar avantaja niciuna dintre cele doua echipe. Ar ramane la 10 puncte in spatele Stelei.Min. 55: Iese Mihai Roman, intra Ovidiu Herea.Min. 55: Matei centreaza si prinde Pecanha. Este cel mai bun joc al dinamovistilor.Min. 51: Munteanu centreaza periculos, insa respinge Voicu,Repriza a douaMin 45: Goool Dinamo. Marius Alexe aduce egalarea pentru dinamovisti n ultimul minut al acestei partide. Din nou egalitate.Dinamo este echipa care a inscris cele mai multe goluri in poarta Rapidului din istoria Ligii I.Min. 30: GOOOL RAPID! Teixeria il asteapta pe Pancu, care inscrie pentru a doua oara in acest campionat. Este primul gol al acestei seri.Dinamo preseaza, se inmultesc ocaziile de gol la poarta Rapidului. O partida spectaculoasa pana la jumatatea primei reprize. In continuare 0-0.Min. 22: Glauber a fost aproape de autogol.Min. 20: Cartonas galben pentru Teixeira. In acest inceput de meci, Rapid pare o echipa care isi cauta repere.Min. 16: Lovitura de colt pentru Rapid. Dupa cum a inceput partida, sunt sanse mici ca partida sa se incheie fara goluri.Min. 10: Ocazie de gol pentru Dinamo. Alexe trimite mingea din transversala, insa il loveste in brat pe Pecanha.A inceput meciul.Ora 21.24: Bataie intre suporteri inainte de meciul Dinamo – Rapid.Ora 21.00: Foarte putini suporteri la partida Dinamo – Rapid. Stelistii rad ca nu s-a umplut nici macar inelul! Dinamo va juca fara Tucudean in aceasta seara.Si Dinamo si Rapid au pierdut ultimele meciuri. Dinamoa fost invinsa cu scorul de 2-1 de Gloria Bistrita. Rapid a pierdut si ea meciul sustinut in Giulesti cu FC Brasov, fiind invinsa cu scorul de 1-2,Partida Dinamo – Rapid, restanta din etapa a IV-a a Ligii 1, va fi arbitrata de Cristi Balaj, cel care va ajunge la al cincilea duel de acest gen din cariera. Dinamo a castigat in acest sezon cu Petrolul, 2-1, singurul meci cu Balaj la centru, in timp ce Rapid a pierdut cu Balaj la centru, 0-2 la Targu Jiu, potrivit Pro Sport.Dinamo si Rapid sunt una langa alta in clasament, respectiv pe locurile 7 si 8, cu acelasi numar de puncte (18).Intalnirea dintre Dinamo si Rapid este considerata una de duzina, in conditiile in care ambele echipe au sanse minime in lupta pentru titlu. Aseara, Pandurii au terminat la egalitate cu Steaua, scor 0-0, intr-un meci anost, in care ambele echipe nu au reusit sa-si fructifice ocaziile.In aceasta etapa, cam toate contracandidatele la titlu au inregistrat esecuri. Dinamo a pierdut cu Gloriea Bistrita, Rapid a luat bataie de la Brasov, iar CFR a fost umilita de Viitorul Constanta.ECHIPE DE START DINAMO – RAPIDDinamo: Balgradean, L. Rus, Luchin, D. Grigore, Pulhac, C. Munteanu, Alvarez, Boubacar, C. Matei, Curtean, Alexe.Rapid: Pecanha, Voicu, Oros, Glauber, Bozovici, Roman, Teixeira, Grigore, Milisavljevici, Pancu, Ionita.FC Rapid trece prin momente tensionate dupa ce Ovidiu Sabau a fost dat afara. Echipa a anuntat, sambata seara, pe site-ul oficial, ca noul antrenor este Marian Rada. In urma rezultatului de vineri seara dintre Rapid si FC Brasov, 1-2, conducerea clubului nostru a decis rezilierea contractului antrenorului Ioan Ovidiu Sabau. Marian Rada este noul antrenor principal al echipei noastre, cel putin pana la iarna. Acesta se va ocupa de echipa in calitate de principal si va conduce formatia noastra de la derbiul cu Dinamo de luni. Multumim ,Ioan Ovidiu Sabau, si mult succes in cariera de antrenor principal la Rapid pentru Marian Rada , se arata in comunicatul FC Rapid.Marian Rada a fost pana acum secundul lui Ioan Ovidiu Sabau. Reamintim ca echipa Rapid a fost invinsa, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), de FC Brasov, intr-un meci din etapa a XII-a a Ligii I. Peste 300 de jandarmi din cadrul Jandarmeriei Capitalei vor asigura masurile de ordine publica si siguranta spectatorilor ce vor fi prezenti la meciul de fotbal dintre Dinamo si Rapid, programat, luni -22 octombrie, de la ora 21.30, pe Arena Nationala.