Danemarca – Portugalia 2-3 (1-2) in etapa a doua a grupei B

Portugalia a invins Danemarca in cel de-al doilea meci disputat de lusitani la Euro 2012. Dupa infrangerea din prima etapa, contra Germaniei, echipa condusa din teren de Cristiano Ronaldo a depasit cu scorul de 3-2 o nationala a Danemarcei entuziasta dupa victoria obtinuta la debut in fata Olandei.Portugalia a inceput in forta partida si, in minutul 24 a inscris prin Pepe, fundasul Realului punctand printr-o lovitura de cap, in urma unei centrari venite de la Joao Moutinho.In minutul 26, scorul a devenit 2-0, Nani pasand decisiv pentru Helder Postiga.Totusi, la pauza, Portugalia a intrat doar cu un avantaj minim, Nicklas Bendtner inscriind in urma unei faze la care a mai participat si Michael Krohn-Dehli.Danemrca a dovedit ca nu poate fi o victima sigura la acest turneu final si, in minutul 80 a egalat prin acelasi Nickolas Bendtner, de acesta data servantul fiind Lars Jacobsen.Parea a fi un semi-esec al Portugaliei insa, ziua mai putin fasta a lui Ronaldo, a fost recompensata de inspiratia celorlalti componenti ai ofensivei lusitane.In minutul 87, starul lui Manchester United, Nani i-a centrat lui Verela, jucatorul lui FC Porto punctand pentru prima victorie a Portugaliei la Euro 2012.