Dinamo Bucuresti – Sturm Graz 2-1 (1-1)

Dinamo Bucuresti a reusit cea de-a doua victorie din actuala edutie a grupelor Ligii Europa, invingand cu scorul de 2-1 echipa austriaca Sturm Graz intr-o partida contand pentru etapa a cincea, dupa ce, la debutul grupelor reusise sa invinga si la Graz cu 1-0.Partida a inceput favorabil echipei oaspete.In minutul 3, mijlocasul dinamovist Laurentiu Rus a comis hent in careu, arbitrul Duarte Paixao acordand lovitura de la 11 metri pentru Sturm. Muratovici a executat slab, iar portarul dinamovist Emilian Dolha a respins mentinand neschimbata tabela insa doar pentru inca un minut.Fundasul oaspetilor Sonnleitner a deschis scorul cu o lovitura de cap, dupa un corner executat de pe partea stanga.Dinamo a inceput sa impinga jocul spre poarta austriecilor, rezultatul redevenind egal cu doua minute inainte de finalul primelor 45 de minute. Marius Niculae a sutat din apropierea liniei de fund, de pe partea stanga, iar portarul Christian Gratzei si-a trimis, cu cotul, mingea in poarta.Doar cateva secunde mai tarziu Dinamo a ramas in zece jucatori de camp dupa eliminarea lui Laurentiu Rus, in urma primirii celui de-al doilea cartonas galben.Niculae a realizat dubla in minutul 57 atunci cand a reluat in plasa cu o lovitura de cap dupa o centrare venita de la Bostina.Scorul a ramas neschimbat pana la finalul intalnirii si, profitand de victoria Galatei in partida cu Panathinaikos, pastreaza in continuare sanse de calificare in urmatoarea faza a competitiei.Au evoluat urmatorii juctori:Dinamo Bucuresti: Dolha – Molinero, Tamas, Moti, Diabate – Torje (Kone ’58), Rus, Bostina, Ad. Cristea – An. Cristea (L. Goian ’84), Niculae (Niculescu ’90+2). Antrenor: Cornel Talnar.SK Sturm Graz: Gratzei – Sonnleitner (Jantscher ’61), Feldhofer, Schieldenfeld, Prettenhaler – Ehrenreich, Hlinka, Muratovic (Beichler ’67), Bukva – Weinberger (Holzl ’77), 30. Lavric. Antrenor: Franco Foda.