Dinamo Bucuresti – U Cluj 3-4, etapa 6 – Liga 1

nbsp;

Meci nebun in Stefan cel Mare cu nu mai putin de sapte goluri. U Cluj a produs prima infrangere a dinamovistilor in acest inceput de sezon, invingand cu scorul de 4-3.

U Cluj a invins Dinamo in Stefan cel Mare, scor 4-3, intr-un meci care a oferit un spectacol total cu rasturnari de situatie pe tabela de marcaj.

Claudiu Niculescu a deschis scorul impotriva fostei sale echipe, dintr-o lovitura libera. Niculescu nu a schitat niciun gest dupa marcea golului, din respect pentru fostii colegi, gest care i-a adus aplauzele suporterilor quot;alb-rosii quot;.

Doar cinci minute a durat avantajul oaspetilor, in minutul 23 Adrian Cristea reusind sa egaleze, cu un sut superb de la 20 de metri, dupa o faza personala.

Dinamovistii au profitat de degringolada din apararea clujenilor si dupa numai doua minute au preluat conducerea pe tabela in urma golului marcat cu capul de micutul Torje.

Nici clujenii nu s-au lasat mai prejos si au revenit in joc cu doua goluri marcate in patru minute. Intai Lemnaru a egalat in minutul 32, iar Delgado si-a adus echipa in avantaj in minutul 36 dupa un contraatac.

Fostul dinamovist, Claudiu Niculescu a reusit dzbla in minutul 59 cand a marcat dupa o centrare excelenta a lui Ungurusanu. quot;Clau-gol quot; a fost la un pas de tripla, insa sutul sau din lovitura libera a fost scos de sub transversala de Naumovski.

N’Doye a stabilit scorul final in minutul 88 cu un sut senzational din afara careului. Torje a fost la un pas sa aduca egalarea pentru Dinamo, dar torpila trimisa de la 30 de metri a ocolit de putin poarta ardelenilor.

CASETA TEHNICA:

DINAMO – U CLUJ 3-4 (Adrian Cristea ’23, Gabriel Torje ’27, N’Doye ’88 / Claudiu Niculescu ’19, ’59, Lemnaru ‘3, Delgado ’36)

Dinamo Bucuresti: 23. Naumovski – 25. Scarlatache, 30. Garat, 18. Goian, 31. Bazzi (10. Alexe ’53) – 5. Kone (8. C. Munteanu ’77), 29. N’Doye – 22. Torje, 20. Ad. Cristea – 19. L. Ganea, 9. M. Niculae (15. Danciulescu ’65). Antrenor: Ioan Andone.

Universitatea Cluj: 1. Matache – 2. Buhus (18. Ungurusan ’42), 25. Munteanu (17. Voican ’68), 23. Cvirik, 3. Mendy – 16. Delgado (29. Toba ’49), 24. Balde, 28. V. Gheorghe, 22. Bostina – 27. Lemnaru, 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Marian Pana.