Dinamo Bucuresti – Universitatea Craiova 2-2 (2-1)

nbsp;

Dinamo Bucuresti si Universitatea Craiova au remizat, scor 2-2, intr-o partida contand pentru etapa a XV-a, reeditare a duelului din Cupa Romaniei de la mijlocul saptamanii.

Oltenii au deschis scorul la capatului primul sfert de ora al jocului prin atacantul Alexandru Piturca, fiul antrenorului inscriind dupa o centrare venita de la colegul sau din ofensiva, Mihai Costea.

Dinamo a echilibrat scorul de pe tabela de marcaj in minutul 22, Adrian Cristea transformand o lovitura de pedeapsa acordata de arbitrul Cristi Balaj pentru un fault comis de Dananae asupra lui Alexe.

Gabriel Torje si-a inscris si el numele pe tabela de marcaj in minutul 34, mijlocasul gazdelor invingandu-l pe Stanca dupa o actiune personala de-a lungul careia a driblet mai multi adversari.

In minutul 70, a revenit pe teren dupa o lunga accidentare atacantul Florin Costea acesta revigorand actiuneile ofensive ale echipei oaspete. De la el a plecat de altfel si faza golului egalizator reusit in minutul 82 de acelasi Alexandru Piturca.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Dinamo Bucuresti: Dolha – Bordeanu, D. Grigore, Moti, Zie Diabate – Torje, D. Kone (Rus ’56), Ad. Cristea (Danciulescu ’75), C. Munteanu – A. Cristea (M. Niculae ’14), Alexe. Antrenor: Ioan Andone.

Universitatea Craiova: Stanca – Dananae, Gaman, D.Stoica, Barboianu – Prepelita – Wobay (Gangioveanu ’66), Ologu, Dina, M. Costea (Fl. Costea ’70) – Al. Piturca. Antrenor: Victor Piturca.