Dinamo Bucuresti a invins pe Olimpia Balti in turul Ligii Europa

Dinamo este prima echipa din Romania care a luat startul in Europa si a intalnit Olimpia Balti, din Republica Moldova, in prima mansa a turului doi preliminar al competitiei. Cainii s-au impus in meciul disputat pe stadionul Zimbru, din Chisinau.Dinamovistii sunt nevoiti sa treaca de Balti in drumul spre grupele Europa League si s-au impus, joi, in deplasare, cu scorul de 2-0, in fata Olimpiei, in prima mansa a turului doi preliminar.Desi favorita, Dinamo nu a avut deloc o misiune usoara. Moldovenii au stat bine in teren si nu i-au lasat pe ciinii lui Andone sa muste decat in minutul 41, cand Pulhac a deschis scorul din coltul careului mic. Chiar inainte de pauza, Andrei Cristea a ratat o mare ocazie de a dubla avantajul dinamovistilor, astfel ca la pauza s-a intrat cu 1-0.In repriza secunda lucrurile au parut sa se complice pentru Dinamo, dupa ce Marius Niculae a primit direct cartonasul rosu (58) pentru un fault dur asupra vedetei moldovenilor, Alexandru Cheltuiala. Moldovenii au ratat mai multe ocazii de gol, dar Liviu Ganea nu. Atacantul revenit la Dinamo in aceasta vara, de la Astra Ploiesti, a facut 2-0 in minutul 83, cand a marcat in poarta goala dupa ce a primit o pasa inteligenta de la Torje si l-a driblat si pe portarul Pascenko.Moldovenii au incheiat si ei meciul in 10, Alexandru Cheltuiala primind si al doilea galben si fiind eliminat. El nu ar fi jucat oricum in returul de la Bucuresti, pentru cumul de avertismente.Acesta a fost primul meci oficial disputat de caini de la revenirea lui Ioan Andone pe banca tehnica.OLIMPIA BALTI – DINAMO 0-2 (Pulhac 41, L. Ganea 83)Olimpia Balti: Pascenko – Ogada, Orlovschi, Ovseannicov, Robens (Repinetchi 70), Tcaciuc (Somide 59), Cheltuiala, Pasiciniuc (Horoloski 81), Paluta, Camara, Adaramola.Dinamo: Curca – Homei, Scarlatache, Moti, Pulhac – Margaritescu, D. Kone (Torje 67), N’Doye – Adrian Cristea (C. Munteanu 67), Andrei Cristea (L. Ganea 81), M. Niculae. Antrenor: Ioan AndoneReturul se va disputa pe 22 iulie, la Bucuresti.