Dinamo – Gaz Metan Medias scor 2-0. Lovitura grea pentru oaspeti!

Meciul Dinamo – Gaz Metan Medias s-a terminat cu scorul de 2-0, in etapa a 19-a din Liga I. La partida de pe National Arena s-au aflat circa 20.000 de spectatori, care au facut o atmosfera extraordinara pe tot parcursul meciului.Dinamo a condus-o pe gaz Metan din minutul 11 (1-0), dupa un penalty marcat de Catalin Munteanu. Mediesenii au mers mai departe cu un om mai putin pe teren, dupa ce Zaharia a fost eliminat. Al doilea gol a fost inscris de dinamovisti in minutul 28 de Ionel Danciulescu.La acest scor, Dinamo a obtinut 2 puncte si a trecut pe locul 1 in clasament, peste CFR Cluj.Per ansamblu, Dinamo are mai multe puncte obtinute in deplasare, situatie care nu este valabila si pentru medieseni. Este primul succes la primul meci al dinamovistilor pe Arena Nationala.UPDATEDinamo obtine 2 puncte care o mentin pe primul loc in clasament. Gaz Metan ramane cu parerea de rau ca incercand sa dea o replica dinamovistilor, nu a reusit decat 11 minute sa ramana in 11 oameni pe teren. Canta galeria lui Dinamo, siporterii si-au intins fularele in aer.Min 73: Inca o schimbare la Dinamo. Iese Alexe, intra Cosmin MateiMin. 63: Schimbare la Dinamo. Iese Rus, intra Stratila.Min. 62: Bratu suteaza puternic, insa Balgradean respinge.Min. 57: Schimbare la Dinamo. Iese Danciulescu, intra Platini.Min. 55: Bratu scapa singur cu Balgradean, insa trimite aiurea.A inceput repriza a doua. PAUZAO prima repriza relativ linistita pentru Dinamo. Inca de la inceputul meciului dinamovistii nu s-au grabit, ci au construit cu mult calm.Pana acum Gaz Metan a tras doar de doua ori la poarta. Va fi 1 minut de prelungire.Min 28: Gool Dinamo. Ionel Danciulescu marcheaza al 9-lea gol din acest sezon. Aici s-au vazut gaurile din aparearea Gazului. Danciulescu a marcat cu capul, gratie experientei pe care o are. Min 11: Goool Catalin Munteanu. Dinamo conduce Gaz Metan Medias cu 1-0.Min. 9: Penalty si cartonas rosu pentru Radu Zaharia. Se repeta povestea din meciul tur. Gaz Metan va juca cu un om mai putin. Bucurie mare in randul dinamovistilor. Elevii lui Ciubotariu au ocazia sa-si faca singuri meciul foarte usor. Marius Niculaie are nevoie de o punga cu gheata. Deocamdata se discuta pe teren. Prima repriza incepe fara faze de atac. Dinamo nu se arunca in atac si isi calculeaza actiunile cu multa constiinciozitate. Dinamo incearca sa revina pe locul 1, dupa ce au fost surclasati de CFR Cluj. Victoria cu 1-0 a ardelenilor in fata celor de la Tg. Mures a trimis-o pe Dinamo pe locul 2, la doua puncte de locul 1. Daca obtin o victorie in aceasta seara, dinamovistii pot trece pe locul 1.Sursa foto: GSP.TV