Dinamo – Hajduk Split 3-1 in preliminariile Ligii Europa

nbsp;

Dinamo a invins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-0), echipa croata HNK Hajduk Split, in mansa intai a turului al treilea din preliminariile Ligii Europa.

Golurile gazdelor au fost marcate de Andrei Cristea ‘6 (penalti), Garat ’40 si Kone ’70, iar oaspetii au punctat prin Tomasov ’64.

In minutul 6, Andrei Cristea a transformat un penalti acordat pentru un fault in careu al portarului Subasici la Torje.

Garat a marcat in minutul 40, reluand in poarta goala mingea revenita din bara, dupa sutul expediat de pe partea stanga de Adrian Cristea.

Hajduk a inscris in minutul 64, prin Tomasov, care l-a evitat pe Pulhac printr-o preluare spectaculoasa la marginea careului mare si a sutat jos, la coltul lung, mingea atingand bara inainte de a intra in poarta.

Pentru Dinamo a mai punctat Kone, in minutul 70, cu un sut sub bara, de la 14 metri, dupa o minge respinsa.

e panourile publicitare si pe tabela de marcaj a stadionului Dinamo au rulat reclame cu noul slogan al brandului de tara, quot;Explore the Carpathian Garden quot;, lansat de Ministerul Turismului.

La meci au asistat aproximativ 12.000 spectatori.

Partida retur va avea loc joi, 5 august.