Dinamo – Unirea Alba Iulia 2-0, Liga 1 – etapa a XV-a

Dinamo a facut ceea ce i-a parut imposibil in prima parte a turului, aceea de a invinge acasa o echipa mica. Cainii si-au respectat blazonul in fata echipei din orasul unirii si au castigat datorita golurilor inscrise de doi jucatori care nu au ajutat prea mult formatia bucuresteana, Claudiu Niculescu si Marius Niculae. Doar trei minute i-au trebuit lui Claudiu Niculescu sa arate cum a cucerit inimile suporterilor dinamovisti. Veteranul din atacul cainilor a saltat peste zid o lovitura libera de la 20 metri in minutul 3 si l-a invins pe Rotaru, pentru a duce scorul la 1-0. Andrei Cristea a lovit transversala in minutul 13 cu un sut din vole, dar scorul a ramas neschimbat pana in ultimele minute. Marius Niculae, care in ultima vreme a lipsit din cauza unei accidentari din lotul lui Dinamo, a trimis cu capul in plasa o minge venit din centrarea lui Torje, un gol tipic pentru Sageata . Victoria de sambata este un balon de oxigen pentru echipa lui Talnar si Dinu, care le permite alb-rosiilor sa nu piarta decisiv contactul cu plutonul fruntas al Ligii I. De cealalta parte, formatia ardeleana ramane la doar trei puncte de ultimul loc, dupa o partida in care oricum nu isi punea mari sperante.Citeste stirea completa in paginile site-ului Antena3.ro