Dinamo Zagreb – FC Timisoara 1-2 (0-0)

nbsp;

FC Timisoara a obtinut prima victorie in grupele Europa League, 2-1 cu Dinamo Zagreb, insa razbunarea obtinuta pe terenul croatilor dupa acel 0-3 din Banat nu le-a fost cu nimic de folos elevilor lui Ioan Ovidiu Sabau.

Cu cele cinci puncte adunate, FC Timisoara ocupa ultimul loc in grupa A, iar autogolul lui Cristi Scutaru de la Zagreb poate fi considerat emblematic pentru modul in care echipele romanesti s-au comportat in cea de-a doua competitie europeana ca valoare.

Gigel Bucur a deschis scorul pentru oaspeti in minutul 67, dar Dinamo Zagreb a reusit sa egaleze 13 minute mai tarziu, cand Cristi Scutaru a ratat complet respingerea unui balon, sutand violent in propria poarta. Victoria Timisoarei a fost totusi consfintita in minutul 84 de Dorin Goga, care a punctat pentru 2-1.