Dinamo invinge pe Otelul Galati si redevine lidera

Echipa pregatita de Mircea Rednic a invins, sambata, pe teren propriu, Otelul Galati, scor 1-0, intr-un meci din etapa a 12-a a Ligii I, in care galatenii au ratat o lovitura de pedeapsa in minutul 80.DINAMO-OtELUL GALAtI 1-0 (Torje 60)Dinamo: Lobont – Blay, Tamas, Julio Cesar, Diabate (Izvoranu 10) – Ropotan – Torje, Ad. Cristea, Mitea (Bostina 45) – Miranda, Danciulescu (L. Goian 86). Antrenor: Mircea Rednic. Otelul Galati: Kolev – Carja, Sg. Costin, Jelev, Salagean – Bourceanu – M. Tanasa, Viglianti (S. Ilie 72), L. Iorga (Tismanaru 85), Vitaic – M. Pena (Nikolic 75). Antrenor: Petre Grigoras.Cartonas galben: Blay 81Arbitri: Marius Martis – Sebastian Stoianof, Daniel DemetrescuStadion: Dinamo; Spectatori: 2.000Cum s-a marcat golul:1-0, min. 60: Torje a primit o minge in partea dreapta, a patruns in care si a sutat la coltul lung al portii lui Kolev.In minutul 8, fundasul stanga al lui Dinamo, ivorianul Zie Diabate, s-a accidentat si a fost inlocuit cu Izvoranu. Ivorianul a fost transportat cu salvarea la spital.In minutul 10, dinamovistii au solicitat un penalty la un presupus hent al bulgarului Jelev.Otelul a ratat o lovitura de pedeapsa in minutul 81, prin Jivko Jelev, care a tras peste poarta lui Lobont.Mijlocasii lui Dinamo, Adrian Cristea si Nicolae Mitea, au fost injurati si ironizati pe tot parcursul partidei de catre spectatorii de pe stadion, acestia reprosandu-le noaptea petrecuta intr-un club dupa infrangerea cu CFR Cluj, scor 0-1, din etapa precedenta.Mitea, care a fost achizitionat la sfarsitul lunii august de la Ajax Amsterdam, a fost folosit pentru prima data ca titular de Mircea Rednic. El a debutat in acest sezon in meciul cu Gloria Bistrita, din etapa a 9-a, cand a intrat pe parcurs.In urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 28 de puncte si ramane pe primul loc in clasamentul Ligii I, in timp ce Otelul Galati se afla pe locul 7, cu 18 puncte. Dinamo a bifat cea de-a 6 victorie consecutiva pe teren propriu din acest sezon, din sase posibile. Foto: Prosport