Dinamo la a doua infrangere consecutiva

FC Brasov a castigat sambata pe teren propriu, scor 2-0 cu Dinamo, intr-o partida disputata pe un teren acoperit de zapada, iar echipa pregatita de Mircea Rednic se afla la a doua infrangere consecutiva, transmite corespondentul NewsIn.FC BRASOV – DINAMO 2-0 (M. Cristescu 70, Roman 90+2)FC Brasov: Stelea – Rui Duarte, Abrudan, Oros, Senin – Roman, Maldarasanu, Ilyes, C. Munteanu (M. Cristescu 68) – Dedu (Surdu 79), Hadnagy (59 Sburlea). Antrenor: Razvan Lucescu.Dinamo: Lobont – Blay, L. Goian, J. Cesar, Diabate – Izvoranu (Dragos Grigore 76) – Torje (Miranda 75), Danciulescu, Ad. Cristea (Mitea 81) – A. Cristea, M. Niculae. Antrenor: Mircea Rednic.Cartonase galbene: Senin 36, Dedu 77, Surdu 85, Duarte 88, M. Cristescu 90+1 / Izvoranu 29, Blay 80Arbitri: Istvan Kovacs – Cristian Nica, Sorin CaiaStadion: Tineretului; Spectatori: 3.000Cum s-au marcat golurile:1-0, min. 70: Rui Duarte a centrat de pe partea dreapta si Marian Cristescu a inscris cu capul din plonjon.2-0, min 90+2: Roman a inscris din sase metri, dupa ce apararea dinamovista a fost facuta sah-mat.Disputarea partidei a stat mult timp sub semnul intrebarii din cauza caderilor de zapada. Programat initial la ora 14:00, meciul a fost amanat cu 20 de minute pentru ca organizatorii sa termine deszapezirea terenului de joc. Aproape 150 de detinuti de la penitenciarul Codlea au participat la deszapezirea gazonului, ei fiind adusi la stadion cu trei ore inaintea startului partidei.In minutul 20, la o angajare in adancime a lui Marius Niculae, Danciulescu a fost aproape de deschiderea scorului, atacantul dinamovist fiind blocat la timp in coltul careului mic de Bogdan Stelea.In minutul 37, Ilyes a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, mijlocasul brasovenilor reluand putin peste poarta din pozitie centrala.In repriza secunda, in minutul 57, atacantul gazdelor Iulian Dedu a lovit bara din stanga lui Lobont cu un sut din intoarcere de la marginea careului mare.La jumatatea primei reprize, centralul Istvan Kovacs a oprit meciul pentru a permite organizatorilor sa curete tusele terenului de joc. Tot de atunci partida s-a disputa cu o minge de culoare portocalie pentru o mai buna vizibilitate a acesteia.Galeria echipei bucurestene, formata din 200 de suporteri, a ajuns la meci in minutul 20, fanii fiind retinuti pe drum din cauza conditiilor meteo nefavorabile. Mai multi suporteri ai stegarilor au protestat la adresa conducerii clubului. Ei nu au fost de acord cu preturile foarte ridicate ale biletelor si au scris mesaje pe zidurile stadionului impotriva presedintelui Dinu Gheorghe.Cu 20 de minute inainte de inceputul partidei, nocturna stadionului Tineretului a fost aprinsa, desi era programata a fi inaugurata abia din retur, deoarece inca nu a fost omologata de FRF.Echipa pregatita de Razvan Lucescu nu mai reusise sa invinga in Liga I din etapa a 7-a, atunci cand s-a impus cu 2-0 pe terenul Gloriei Buzau.In urma acestui rezultat, gazdele au acumulat 23 de puncte si au urcat pe locul 9 in clasament, in timp ce Dinamo a ramas pe pozitia a doua cu 32 de puncte.