Dinamo-FK Zeta 6-0, intr-o partida amicala disputata in Antalya

Formatia pregatita de Mircea Rednic a invins, joi, vicecampioana Muntenegrului, FK Zeta Golubovic, scor 6-0, intr-un meci in care Claudiu Niculescu a reusit trei goluri, iar mijlocasul Ianis Zicu a revenit pe gazon dupa o pauza de 10 luni cauzata de o accidentare.Golurile dinamovistilor au fost inscrise de M. Niculae (8), Niculescu (15, 59, 84), Torje (57) si Mitea (86).Mircea Rednic a trimis in teren urmatorii jucatori: Matache (Dolha 60) – Homei (Melinte 46), L. Goian, Moti (Dragos Grigore 61), Diabate (Musat 46) – Izvoranu (Blay 46) – Torje (Zicu 65), Danciulescu (Mitea 46) , Ad. Cristea (Vranjkovic 68) – Niculescu, M. Niculae (Miranda 46).Mijlocasul Ianis Zicu a bifat ultimul sau meci la Dinamo pe 20 aprilie 2008, in etapa a 30-a, impotriva Unirii Urziceni, atunci când a evoluat pe toata durata reprizei secunde, in ultimul an având mari probleme medicale din cauza unei accidentari la genunchi.La aceasta partida, Mircea Rednic nu s-a putut baza pe Bogdan Lobont si Gabriel Tamas, ambii convocati de Victor Piturca pentru amicalul cu Croatia. Cei doi vor ajunge joi seara in cantonamentul dinamovistilor din Antalya. Tehnicianul dinamovist nu i-a putut folosi nici pe Bostina, Ze Kalanga si N’Doye, in recuperare dupa accidentari mai vechi.Venit in probe la Dinamo, senegalezul Papa Malick nu a evoluat in amicalul cu Zeta, mijlocasul fiind in urma cu pregatirea fizica, si va continua in perioada urmatoare un program separat de antrenament.Formatia din Muntenegru a participat acum doua sezoane in preliminariile Ligii Campionilor, iar in urma cu un an a fost prezenta in grupele Cupei UEFA. La finalul turului, Zeta ocupa locul 6 in campioantul din Muntenegru.In minutul 63, muntenegrenii au fost foarte aproape sa reduca din handicap, insa au lovit bara cu un sut de la 22 de metri.Dinamo a inceput cu o victorie al doilea cantonament al iernii, dupa ce a invins, duminica, formatia ceha FK Teplice cu scorul de 2-1, iar in al doilea meci a trecut de NK Osijek (Croatia), scor 1-0.In cadrul acestui stagiului de pregatire, Dinamo va mai sustine 5 partide amicale, dupa urmatorul program: cu Randers (Danemarca) – 14 februarie, ora 15:00; cu Slavia Sarajevo (Bosnia) – 16 februarie, ora 11:00; cu Amkar Perm (Rusia) – 16 februarie, ora 17:00; cu Ruch Chorzow (Polonia) – 18 februarie, ora 11:30; cu Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina), 18 februarie, ora 17:30.Acestea este cel de-al doilea cantonament al dinamovistilor in Antalya, dupa cel din perioada 20-30 ianuarie, acolo unde formatia din stefan cel Mare a inregistrat doua succese, cu Sturm Graz, scor 5-2, si cu Banik Ostrava, scor 2-0.