Djokovic l-a invins in semifinale pe Del Potro si va juca in finala Turneului Campionilor

Novak Djokovic a castigat prima semifinala a Turneului Campionilor in fata argentinianului Juan Matin del Potro.Liderul clasamentlui ATP si-a depasit adversarul in trei seturi, scor 4-6, 6-3, 6-2 la capatul unei partide desfasurate de-a lungul a 2 ore si 14 minute.Dupa ce l-a invins in ultima partida din grupa B pe Roger Federer, Del Potro a inceput curajos si intalnirea cu Djokovic, plusul calitativ din startul meciului fiind reliefat si de castigarea primului sfert, cu scorul de 6-4.Nole a revenit in joc si treptat a inceput sa o domine din ce in ce mai clar. A castigat de altfel urmatoarele doua acte, 6-3 si 6-2 si il va intalni in ultimul act al competitiei pe invingatorul partide Roger Federer – Andy Murray.