Duelul surorilor Williams castigat de sora mai mare

Cea de-a treia zi a turneului de tenis de la Doha a fost dominata de confruntarea celor doua surori Williams, duel al carui prim act a fost consemnat in anul 1998 (victorie Venus la Openul Australian).Inaintea disputei de joi, scorul general era de 9-8 in favoarea mezinei Serena. Acest bilant dar si faptul ca primele doua pozitii ale Grupei Maro erau ocupate de cele doua jucatoare: Serena cu o victorie contra Dinarei Safina (6-4, 6-1), Venus o victorie impotriva Dinarei Safina (7-5, 6-3) si una impotriva Elenei Dementieva (6-4, 4-6, 6-3), anuntau o partida echilibrata.Chiar si primul set al intalnirii a confirmat acest lucru, Serena adjudecandu-l greu cu scorul de 7-5. In continuare, partida n-a mai avut insa nici un fel de istoric. Venus a recuperat repede deficitul de pe tabela, castigandu setul secund cu un concludent 6-1, pentru ca, in cel de-al trelea act al intalnirii sa nu-i mai lasa surorii sale nici macar un game. Venus Williams-Serena Williams 5-7, 6-1, 6-0 rezultat in urma caruia Venus s-a calificat in semifinale.In cel de-al doilea meci al grupei, Elena Dementieva si-a confirmat statutul de favorita in intalnirea cu Dinara Safina, invingand-o in doar doua seturi: 6-2, 6-4 urmand a disputa o partida decisiva pentru calificarea in urmatoarea faza a competitiei in compania Serenei Williams. In Grupa Alba, lucrurile sunt aproape clarificate, numai o minune mai facand ca topul acestui moment sa inregistreze modificari.Jelena Jankovic, numarul 1 mondial, si-a asigurat calificarea in faza semifinalelor, dupa ce a invins-o joi: 7-6, 6-4 pe rusoaica Svetlana Kuznetsova. Jankovici s-a alaturat astfel Verei Zvonareva care, desi plecata la startul acestui turneu din postura de prima rezerva (a inlocuit-o pe accidentata Maria Sharapova), acumulase inca de miercuri cele doua victorii necesare calificarii mai departe.