EURO 2012: Polonia – Grecia 1-1 in debutul Campionatului European

Polonia si Grecia au terminat la egalitate, scor 1-1, prima partida a turneului final al Campionatului European. Dupa o prima repriza la finalul careia gazdele intrasera in avataj la cabine, atat pe tabela cat si din punct de vedere al numarului de jucatori, partea secunda avea sa aduca egalarea si, implicit primul punct in clasamentul grupei A, pentru cele doua selectionate.Min.90. Final. Rezultat echitabil dupa 90 de minute cu multe evenimente: doua goluri, doua cartonase rosii, lovitura de pedeapsa pentru oaspeti.Min.80. Echilibru in teren si pe tabela de marcaj.Min.69. Moment crucial al inaatlnirii. Oaspetii beneficiaza de o lovitura de pedeapsa acordata in urma unui fault al portarului Wojciech Szczesny in propriul careu, infractiune in urma careia a si fost eliminat. Karagounis a executat insa portarul Tyton, intrat in locul lui Rybus, a aparat pastrand egalitatea pe tabela.Min.63. Samaras este foarte aproape de a inscrie si de a o aduce pe Grecia in avantaj insa atacantul oaspetilor nu fructifica centrarea lui Karagounis.Min.60.Jocul a scazut in intensitate. Desi superioara in posesie, Polonia nu pare capabila sa reintre in avantaj pe tabela.Min.51. Gooool Grecia. Elenii inscriu prin Salpingidis dupa o centrare venita de la Torossidis.Min.48. Polonia incepe in ofensiva cea de-a doua parte a jocului. Insuperioritate numerica atat in teren cat si pe tabele ade marcaj, gazdele intalnirii au prima ocazie a reprizei prin Lewandowski.Min.45. Se incheie prima repriza a intalnirii nu inainte insa de a mai consemna o noua decizie luata de arbitru in favoarea gazdelor. Damien Perquis atinge mingea cu mana in propria suprafata de pedeapsa fara insa a se acorda lovitura de la 11 metri.Min.44. Grecia ramane in 10 jucatori de camp, Papastathopoulos incasand si cel de-al doilea cartonas galben si implicit cel rosu.
Min.37. Francezul naturalizat in Polonia, Damien Perquis, rateaza dublarea avatajului sutul sau din 16 metri trecand putin pe langa poarta.Min.35. Sokratis Papastathopoulos incaseaza primul cartonas galbel al turneului final. Min.30. Polonia a facut pasul inapoi permitand oaspetilor sa aiba mai mult posesia balonul fara insa a-si crea ocazii periculoase de poarta. Min.24. Gazdele se mentin la timona jocului. Grecia pare inca fara forta de a pune in pericol poarta lui Szczesny Min.17. Gooool. Polonia-Grecia 1-0. Primul gol al Campionatului European este inscris de Lewandowski, varful polonez reluand cu capul in plasa centrarea venita de la Blaszczykowski. Min.15. Atac in viteza al gazdelor, centrare de pe partea dreapta si Lewandowski nu reuseste sa profite de situatie. Min.12. Grecia pune pentru prima oara probleme in ofensiva in urma unei lovituri libere executata de Samaras, colegul sau de ofensiva, Gekas trecand cu putin pe langa deschiderea scorului. Min.5. Incurajata de 55.000 de fani, Polonia incepe in atac, avand o mare ocazie de gol prin Ludovic Obraniak insa sutul acestuia a fost respins in corner.