Egal echitabil intre Universitatea Craiova si Rapid Bucuresti

Universitatea Craiova a terminat la egalitate, sambata, pe teren propriu, cu Rapid, scor 0-0, intr-o partida in care ambele formatii au dominat cate o repriza, iar in urma acestui rezultat elevii pregatiti de Jose Peseiro au bifat a saptea partida fara infrangere, transmite corespondentul NewsIn.UNIVERSITATEA CRAIOVA – RAPID 0-0Universitatea: Bornescu – Dananae, D. Stoica, Mitchell, Rose – Prepelita, Dilevski (Gaman 46), Gangioveanu – Wobay, Fl. Costea (Barboianu 79) – Baird (Stoianof 72). Antrenor: Nicolo Napoli.Rapid: E. Andrade – Maftei, Fernandes, J. P. Andrade, Bozovic (Perja 64) – Cesinha (Juao Paulo Pinto 86), Adefemi, Lazar, Spadacio – Boya, Raduta (Julio Cesar 64). Antrenor: Jose Peseiro.Cartonas galbene: Baird 60 Arbitri: Ovidiu Hategan – Ionel Popa, Marcel Savaniu.Stadion: Ion Oblemenco (Craiova); Spectatori: 20.000Rapidistii au fost dominati categoric in prima repriza, insa au ratat cea mai mare ocazie de gol, sutul lui Cesinha de la 15 metri lateral stanga a lovit bara transversala. Elevii pregatiti de Nicolo Napoli au irosit in prima parte a jocului mai multe ocazii, Costea de doua ori, iar Wobay si Gangioveanu nu au reusit sa-l invinga din situatii favorabile pe Andrade. in repriza a doua, giulestenii au fost mai aproape de gol, Fernandes, Raduta si Spadacio au ratat de putin din situatii favorabile.In minutul 74, la o lovitura libera executata de pe partea stanga de Julio Cesar, fundasul J. P. Andrade a inscris cu capul, insa golul a fost anulat corect pentru o pozitie de ofsaid.Tehnicianul Jose Peseiro l-a titularizat in acest meci in premiera pe Lucian Raduta. Atacantul in varsta de doar 21 de ani a mai bifat 5 minute in acest sezon pe finalul derby-ului din Giulesti, cu Steaua, atunci cand a ratat o ocazie in prelungirile partidei, reluand mingea cu capul peste poarta. Dupa ce pana acum l-a folosit titular in centrul defensivei pe Valerica Gaman, antrenorul Nicolo Napoli l-a preferat pentru disputa cu echipa din Giulesti pe veteranul Dorel Stoica pe postul tanarului international.La inceputul partidei, galeria oltenilor a eliberat spre cer mai multi porumbei care purtau panglici alb-albastre. Pe de alta parte, echipa giulesteana a fost sustinuta la acest meci de aproximativ 500 de fani, care in minutul 55 al partidei au aprins o torta, aceasta fiind stinsa imediat de pompieri. Doi dintre cei trei marcatori din meciul cu International Curtea de Arges din Cupa Romaniei, Ovidiu Herea si Joao Paulo Pinto, au inceput meciul cu Universitatea Craiova pe banca de rezerve, la fel ca si cel mai bine platit jucator din lotul giulestenilor, brazilianul Julio Cesar.Actionarul majoritar al Rapidului, George Copos, s-a aflat pentru a doua oara consecutiv langa echipa sa dupa criza care a afectat clubul din Grant, el fiind prezent si la mijlocul saptamanii, la disputa din Cupa Romaniei cu International Curtea de Arges.Universitatea Craiova ramane fara victorie in fata Rapidului din 2004, atunci cand a castigat, pe teren propriu, scor 2-0, intr-un joc din etapa a 12-a a Ligii I, disputat pe 30 octombrie.In urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a acumulat 26 de puncte si a ramas pe locul 3, in timp ce elevii pregatiti de Jose Peseiro isi pastreaza locul 8, cu 24 de puncte.