Egal intre doua puteri ale provinciei

Unirea Urziceni a remizat duminica pe teren propriu, scor 1-1 cu FC Timisoara, in derby-ul etapei a 16-a, si se mentine pe prima pozitie in clasamentul Ligii I, transmite corespondentul NewsIn.UNIREA URZICENI – FC TIMISOARA 1-1 (Onofras 4 / Bucur 27)Unirea Urziceni: Arlauskis – E. Nicu, Galamaz, Mehmedovic, Bordeanu – I. Apostol (S. Frunza 46), Paduretu, R. Gomez, Mara (Todoran 77) – Bilasco, Onofras. Antrenor: Dan Petrescu.FC Timisoara: Pantilimon – Badoi, Luchin, Cisovsky, Latovlevic – S. Stancu (Magera 88), Alexa, Borbely, Art. Karamian – G. Bucur (Arm. Karamian 90), Goga (Rusic 68). Antrenor. Dusan Uhrin.Cartonase galbene: Borbely 65, Magera 88Arbitri: Aurelian Bogaciu – Ionel Popa, Dorin MuduraStadion: Tineretului; Spectatori: 2.500Cum s-au marcat golurile:1-0, minutul 4: Marius Onofras a primit o minge din propriul careu, a trecut de slovacul Cisovsky si l-a invins pe Pantilimon cu un sut de la 16 metri.1-1, minutul 27: Borbely a trimis in stalpul lateral o centrare venita de la Badoi, mingea a ajuns la Bucur si acesta a inscris cu un sut de la sase metri.Formatia banateana a fost incurajata de aproximativ 100 de fani, care s-au comportat civilizat pe tot parcursul celor 90 de minute.La partida au asistat, printre altii, fostul international Gica Popescu, presedintele CCA, Gheorghe Constantin, si impresarii Victor Becali, Daniel Stanciu si Catalin Lita.In urma unui duel cu Gigel Bucur, fundasul ialomitenilor, George Galamaz, si-a spart nasul si a avut nevoie de doua ori de interventia medicilor pe parcursul primei reprize pentru a putea continua jocul. Acesta si-a schimbat de doua ori echipamentul de joc din cauza faptului ca se patase foarte tare cu sânge.Mijlocasul Unirii Urziceni, Iulian Apostol, a suferit o comotie pe finalul primei reprize si a fost inlocuit la pauza de Dan Petrescu. Fotbalistul ialomitean a fost trimis la ambulanta pentru ingrijiri medicale si a fost pe punctul de a fi transportat la spital, insa in cele din urma si-a revenit.Sorin Frunza a ratat cea mai mare ocazie in penultimul minut al jocului, nereusind sa trimita mingea in poarta lui Pantilimon din cinci metri, dupa ce a scapat singur cu acesta, in urma unei gafe a lui Badoi.Dupa ce au marcat in acest meci, ialomiteanul Marius Onofras si banateanul Gigel Bucur au ajuns la cota 7 in clasamentul golgheterilor Ligii I, aflndu-se pe locul 2 in ierarhie, dupa brazilianul Rapidului, Juliano Spadacio, care are 8 reusite. Tot cu 7 goluri sunt si Florin Bratu (Dinamo) si Gabriel Paraschiv (Otelul).FC Timisoara nu a mai reusit sa invinga Unirea Urziceni intr-un meci de Liga I de la prima intâlnire, consemnata pe 23 septembrie 2006, atunci când s-a impus cu 1-0 pe teren propriu. in tot acest timp, formatia ialomiteana a mai obtinut doua victorii si a remizat o data, având 6 goluri marcate si doar unul primit.Aceasta a fost prima remiza obtinuta de Unirea Urziceni in turul campionatului, dupa ce in primele 15 etape, câstigase 11 meciuri si pierduse patru.In urma acestui rezultat, Unirea Urziceni se mentine pe primul loc in clasamentul Ligii I, cu 34 de puncte, cu doua mai mult decât Dinamo, in timp ce Timisoara are 26 de puncte, insa daca i s-ar acorda inapoi cele 6 puncte, ar ajunge la rândul ei cu 32 de puncte.