El Clasico: Real Madrid – Barcelona 0-2. Catalanii sunt favoriti la titlu

Cel mai urmarit meci dintr-un campionat intern, El Clasico a fost spectaculos inca inainte de primul fluier. Deciziile lui Guardiola de a-i lasa pe banca pe Iniesta si Henry si aceea de a-l posta pe Dani Alves atacant lateral au fost surprinzatoare pentru multi. Acest lucru nu a afectat, insa, in nici un fel spiritul celor doua echipe, care au iesit in mod evident foarte motivate sa isi asigure un avantaj decisiv in cursa pt titlu. Presiunea si-a spus cuvantul, iar cele doua echipe au avut probleme sa si creeze ocazii. Incursiunile lui Ronaldo si ale lui Xavi, Messi, au fost totusi spectaculoase inca de la inceput. Cu fundasii ambelor echipe dispusi sa isi dea viata pe teren, prima mare ocazie a venit abia in minutul 33 si a fost echivalenta cu golul. Xavi a liftat o minge peste Garay si Albiol, Messi a preluat si a sutat cu dreptul pe sub Casillas. Pana la pauza, Real ar fi putut egala printr-un contraatac-fulger, 3 contra 1, dar Marcelo s-a grabit si scorul pauzei a fost 0-1.Mult mai prudenta dupa pauza, Barcelona a fost totusi mai periculoasa si dupa pauza. Dupa un sut slab al lui Ronaldo, pe centrul portii, catalanii au pornit spre poarta lui Casillas, Xavi l-a angajat pe culoar pe Pedro iar tanarul a trecut usor de Arbeloa, sutand cu stangul la coltul scurt pentru 0-2, in minutul 56.Sursa foto: Antena 3Citeste mai mult pe site-ul Antena 3