Elvetia – Romania. Live Text 0-1. Urmeaza meciul amical cu Austria!

Meciul amical Elvetia- Romania s-a incheiat cu scorul de 1-0, dupa golul inscris de Gicu Grozav in minutul 56. Partida s-a disputat in preambulul preliminariilor pentru CM din 2014.A fost un meci nu prea grozav, insa unul care echilibreaza evolutia dnationalei din ultimele meciuri. Pentru Grozav a fost un debut grozav. Ne-am tatonat in fata unei echipe, dar este o victorie corecta, care poate da incredere echipei condusa de Victor Piturca.Inceputul meciului Elvetia – Romania a fost unul foarte bun, apoi s-a preferat un schimb de pase care s-a transformat pana la final intr-un joc de remiza, care ne-a adus victoria. Echipa nationala ar trebui sa experimenteze cu mai mult curaj.Romania va juca, peste cateva zile, un meci amical cu Austria, la Innsbruck. De precizat ca nationala Romaniei are o grupa la Mondiale destul de complicata. Iata Grupa D: Olanda, Turcia, Ungaria, Romania, Estonia, Andorra.UPDATE Elvetia – Romania 0-1Final de meci. Urmeaza amicalul cu Austria, de la Innsbruck. Razvan Rat s-a accidentat si este cazut pe teren. Rat a debutat intr-un amical cu Franta in urma cu aproape 10 ani.Aproape 12.000 de spectatori sunt prezenti pe stadionul de la Lucerna in aceasta seara. Min. 63: Ne aparam in propria jumatate, incercam sa tinem de rezultat.Min 57: Goool Romania! Grozav este autorul golului, la debutul sau pentru echipa nationala a Romaniei. A marcat dupa o actiune plecata de la Alexe, continuata de Torje si preluata de Grozav cu o lovitura cu capul de la 11 metri.Elvetia a terminat pe locul 3 in grupa preliminariilor pentru Cupa Mondiala de Fotbal din 2014 (gazduita de Brazilia), Anglia fiind pe primul loc.A inceput repriza a douaMinge trimisa in fata portii elvetiene, deloc rea aceasta faza. Sfarsit de prima repriza. Elvetienii paseaza de 3 minute in jumatatea noastra de teren. Am intrat in prelungiri.Min 41: Minge periculoasa lovita de elvetieni, Barneta putea deschide scorul. Se inmultesc atacurile la poarta noastra, incercam sa aruncam mingile pe Tanase, Daniel Nicolae, imsa pastram foarte putin balonul. Am avut ceva probleme la astfel de faze, Lobont a avut cateva ezitari la iesiri.Au fost mai multe ocazii pentru Romania in prima parte a primei reprize. Mai sunt 10 minute pana la pauza, ai nostri nu joaca deloc rau.Elvetia vine dupa ce a dat 5 goluri Germaniei, intr-o partida jucata la Basel, acolo unde a si primit 3 goluri.Selectionata Romaniei are o grupa la Mondiale destul de complicata, asadar preliminariile care incep in aceasta toamna nu se anunta deloc usoare. Grupa D: Olanda, Turcia, Ungaria, Romania, Estonia, Andorra.Grupa Olandei este mai abordabila. Grupa E: Norvegia, Slovenia, Elvetia, Albania, Cipru, IslandaMin. 14: Atac periculos a lui Florescu. Nu si-a atins adversarul, insa se sanctioneaza si piciorul ridicat. Florescu joaca in linia de doi inchizatori in fata aparatorilor, insa a incercat sa iasa intr-un joc ofensiv. S-au mai dezmortit si tribunele. Cei aproape o mie de romani aflati pe stadion striga si aplauda: Romania!! Min. 7: Un spectator a intrat pe teren. Un roman cere dreptate pentru Universitatea Craiova! Iata, Craiova isi cauta dreptate si in Europa. Televiziunea elvetiana ramane in normele UEFA, care prevad sa evite astfel de cadre cu spectatorii care intra pe teren in timpul meciului. Suporterul nu este unul turbulent, insa elvetienii cu siguranta nu stiu de ce protesteaza suporterul roman. Elvetienii nici nu erau pregatiti,la meci fiind prezenti foarte putini oameni de ordine.Min. 4: Minge pentru Grozav de la Tanase, atacam foarte bine. Grozav suteaza, insa mingea ricoseaza la marginea terenului.Min. 2: Grozav rateaza prima mare ocazie a nationalei noastre. Actiune prelungita de atac, centrare de pe marginea dreapta si Grozav suteaza din interiorul careului peste poarta.Elvetia – Romania este primul amical al verii. Peste cinci zile urmeaza cel cu Austria. Ar trebui sa fie o partida deschisa, in care sa se joace fotbal, mai ales ca miza nu este atat de apasatoare. La Lucerna am jucat un amical cu Elvetia in 1990. Ora 21.14: Victor Piturca este foarte atent la rezultatele din partidele amicale, astfel ca asteptam un rezultat bun in aceasta seara. Selectionerul nostru a pastrat formula clasica 4 – 2 – 3 – 1. Arbitri nordici la aceasta partida, condusa de Sven Odvar Moen (Norvegia). Echipele de start:Romania: Lobont – Papp, Chiriches, Gaman, Rat – Bourceanu, Florescu – Torje, Grozav, Tanase – Daniel Niculae.Elvetia: Sommer – Lichsteiner, Senderos, Djourou, Ziegler – Inler, Xhaka – Barnetta, Mehmedi, Stocker – Derdiyok.—-Romania – Elvetia se joaca pe stadionul Swissporarena din Lucerna. Inainte de confruntarea cu echipa pregatita de Ottmar Hitzfeld, selectionarul Victor Piturca a declarat ca il intereseaza ca echipa sa faca un meci bun, insa a recunoscut ca Elvetia este favorita, desi au si ei minusurile lor. Este o problema ca nu avem jucatori de la campioana Romaniei. Cluburile nu sunt insa obligate sa faca ceea ce vrem noi. Stiu ca in Ucraina este o limita de straini. Elvetia e favorita cu noi, insa au si ei minusurile lor. Ma intereseaza sa facem un joc bun si un rezultat pe masura – Victor Piturca, selectioner Romania.Meciul Romania – Elvetia va fi arbitrat de Sven Odvar Moen (Norvegia). De-a lungul timpului, intalnirile celor doua echipe s-au incheieat cu urmatoarele rezultate: Victorii Romania: 4; Remize: 2; Victorii Elvetia: 5; Golaveraj: 12-19.Echipe probabile:Elvetia: Benaglio – Lichsteiner, Von Bergen, Senderos, Ziegler – Fernandes, Xhaka, Inler – Mehmedi, Barneta – Derdiyok. Romania: Lobont – Rat, Gaman, Chiriches, Papp – Costin Lazar, Bourceanu – Cristi Tanase, Grozav, Torje – Daniel Niculae. Rezerve:Elvetia: Sommer, Affolter, Djourou, Morganella, Stocker, Wiss, Emeghara, Winter. Romania: Tatarusanu, Rapa, Goian, Gardos, Latovlevic, Maxim, Florescu, N. Grigore, Chipciu, Alexe, Curelea. La randul sau, selectionerul Elvetiei a declarat ca victoria obtinuta de echipa sa cu Germania ii obliga sa faca un meci mare cu Romania. Dupa 5-3 cu Germania, asteptarile tuturor au crescut, victoria aceasta ne obliga sa facem un meci mare cu Romania, vrem sa ne depasim inca o data limitele. Romanii sunt tehnici, dar probabil se vor axa mai mult pe contraatac in meciul cu noi. Exact de astfel de adversari avem nevoie in perspectiva preliminariilor Cupei Mondiale. Vor fi cateva schimbari in primul 11 fata de amicalul cu Germania. Imi pare rau ca nu va fi si Mutu pe teren, imi place cum joaca. Ar fi o greseala sa subestimam Romania , a spus Ottmar Hitzfeld, selectioner Elvetia. Romania se afla la primul meci oficial dupa egalul cu Uruguay de pe National Arena. Piturca a chemat pentru dubla amicala cu Elvetia si Austria un lot format in majoritate din jucatori ce evolueaza in Liga 1.
Sursa foto: sport.ro