Euro 2012: Germania a surclasat Grecia in sferturi

Germania s-a calificat in semifinalele Campionatului European dupa ce a invins cu scorul de 4-2 nationala Greciei, intr-o partida pe care a controlat-o cu autoritate, mai ales in ultima sa treime.Elenii au reusit sa pastreze tabela intacta pana in minutul 39, Philipp Lahm reusind sa deschida scorul pentru nemti in urma unui sut plasat de la marginea careului mare.Desi Germania a dominat si debutul actului secund, cei care au punctat au fost grecii. In minutul 55, Salpingidis a facut o cursa in viteza de la mijlocul terenului reusind sa centreze in caeu de unde Georgios Samaras a reluat in poarta, profitand si de o eroare defensina a lui Boateng.Doar sase minute a rezistat echilibrul pe tabela de marcaj. Sami Khedira a ramas in posesia balonului in preajma careului grecilor, a preluat si a sutat sub transversala pentru 2-1.3-1 s-a facut in minutul 68, atacantul lui Lazio, Miroslav Klose inscriind cu o lovitura de cap in urma unei centrari venite de la Mesut Ozil.Marco Reus a dus scorul la 4-1, in minutul 74 insa ultimul gol al intalnirii avea sa fie inscris de eleni. In penultimul minut al partidei, Grecia a beneficiat de o lovitura de la 11 metri produsa in urma unui hent in suprafata de pedeapsa, Salpingidis fructificand cu siguranta.