Euro 2012: Italia s-a calificat in finala turneului

Italia este cea de-a doua finalista a turneului Campionatului European de Fotbal.Selectionata condusa de Cesare Prandelli a depasit in penultimul act al competitiei nationala Germaniei, principala candidata la cununa cu lauri, dupa faza grupelor, scor 2-1.Cu un Pirlo declarat omul meciului si cu un Mario Balotelli in zi de gratie, Italia a facut un meci perfect atat in defensiva cat si in ofensiva, pe langa cele doua reusite, Squadra Azzura mai creaindu-si si alte faze periculoase de a inscrie.Golurile italienilor au fost inscrise de Balotelli, in minutele 20, dupa o centrare a lui Cassano, si in minutul 36, in urma unei actiuni personale de spectacol.Germania a redus din diferenta tarziu, in minutele de prelungire, prin mijlocasul Realului, Mesut Ozil, acesta fructificand o lovitura de pedeapsa.In finala, Italia va intalni Spania, intr-o reeeditare a disputei avute de cele doua nationale in prima partida a grupelor.