Euro 2012: Olanda – Germania 1-2 (0-1). Germania, aproape calificata!

Germania este prima echipa care a acumulat punctaj maxim dupa primele doua etape scurse la turneul final al Campionatului European.Formatia antrenata de Joachim Low a invins intr-o maniera mai clara decat arata scorul, 2-1, una din rivalele sale traditionale, Olanda.A fost cea de-a doua infrangere consecutiva pentru batavi, aflati foarte aproape de eliminarea dintr-o competitie la inceputul careia se numarau printre marii favoriti la medaliile de campioni.Prima repriza le-a apartinut in totalitate germanilor, tandemul Mario Gomez-Bastian Schweinsteiger punand in dese randuri in pericol poarta adversarilor.De altfel, cei doi au conlucrat perfect la inscrierea celor doua goluri, Gomez inscriind in minutele 24 si 38 dupa pase decisive venite de la colegul sau de la Bayern Munchen.In a doua repriza Germania a jucat mai economicos insa la fel de spectaculos, Olanda fiind in permanenta alergare dupa golurile care ar fi readus-o bine in calculele calificarii.Portocalii nu au reusit decat golul de onoare, golgheterul din Premier League, Robin van Persie inscriind in minutul 73 dupa o pasa a lui Sneijder.