Euro 2012: Olanda a fost invinsa de Danemarca in primul meci al grupei B

Cea de-a doua zi a Campionatului European a adus si prima mare surpriza. Selectionata Olandei, una din marile favorite la cucerirea titlului continental, a fost invinsa in prima partida din cadrul grupei B de Danemarca, cu scorul de 1-0.Dupa un prim sfert de ora in care realitatea din teren parea sa respecte calculul hartiei, nordicii au echilibrat disputa reusind prima loc actiune periculoasa prin veteranul Dennis Rommedahl.In minutul 24 danezii au inscris prin Michael Krohn-Dehli, atacantul lui Brondby, ceea ce avea sa fie unicul gol al intalnirii.Cu Van Persie in zi nefasta si cu un Robben mult mai sters decat in evolutiile sale la Bayern Munchen, olandezii nu au reusit in rstul partidei decat sa domine teritorial, fara insa a-si crea ocazii deosebit de periculoase la poarta lui Andersen.A fost un inceput perfect pentru selectionata Danemarcei, fanii nordici visand deja cu ochii deschisi la reeditarea performantei din 1992.