FC Basel – CFR Cluj 1-0 in grupele Ligii Campionilor

CFR Cluj paraseste Europa dupa infrangerea cu 0-1 de la FC Basel, iar viitorul fotbalului romanesc se anunta sumbru. Daca si Steaua va rata calificarea in primavara europeana, in urmatorii ani campionatul Romaniei va avea mult mai putine reprezentante calificate direct in cupele europene.Liga Campionilor s-a dovedit si in acest sezon o palarie prea mare pentru fotbalul romanesc. CFR Cluj avea nevoie macar de o remiza cu FC Basel pentru a mai spera la o calificare in primavara europeana, dar a pierdut cu 0-1 si spune adio cupelor europene indiferent de rezultatele din ultima etapa. Dupa sfertul academic de tatonare, Basel a deschis scorul prin argentinianul Almerares, care a reluat in plasa o pasa venita din diagonala. Doua minute mai tarziu, clujenii aveau sa respinga mingea in disperare din apropierea liniei portii. Singurul atacant veritabil din atacul CFR, Traore, nu a expediat in prima repriza, nici un sut pe poarta sau macar la poarta, astfel ca Sorin Cartu decide ca ivorianul sa ramana la cabine. Schimbarile nu aduc insa ocazii de partea campioanei Romaniei, care cu greu reuseste sa tina o diferenta minima pe tabela. Mai mult, specialitatea casei , autogolul, este aproape de a fi servit si la Basel, dar mingea deviata de Rada loveste doar transersala propriei porti. Nervii il lasa pe Piccolo, care il loveste pe autorul golului, astfel ca echipa clujeana ramane in inferioritate numerica sa alerge in zadar dupa egalare. Invinsa cu 1-0, CFR paraseste Liga Campionilor, dar si posibilitatea de a retrograda in Europa League.