FC Brasov si FC Vaslui a incheiat la egalitate penultimul meci al rundei

Echipa antrenata de Razvan Lucescu, FC Brasov, a terminat luni la egalitate cu FC Vaslui, scor 0-0, rezultat in urma caruia brasovenii raman fara gol primit in Liga I de 626 de minute, transmite corespondentul NewsIn.FC BRASOV – FC VASLUI 0-0FC Brasov: Stelea – Rui Duarte, N. Constantin, Abrudan, Ezequias – Roman, Adriano, Senin – Dedu (Hadnagy 60) – Buga (Cristescu 75), Zaharia (Baltoi 81). Antrenor: Razvan Lucescu.FC Vaslui: Kuciak – Buhus, Panait, Andronic, Hugo Luz – P. Jovanovic (Buhaescu 78), Ljubinkovic, Genchev, Balace (Temwanjera 57) – Aliuta – Burdujan (N. Jovanovic 72). Antrenor: Viorel Hizo.Cartonas galben: Andronic 90+3Arbitri: Marius Martis – Aurel Onita, Sebastian StoianofStadion: Silviu Ploiesteanu; Spectatori: 2.000In minutul 10, in urma unei interventii a lui Andronic asupra lui Dorel Zaharia, brasovenii au cerut o lovitura de la 11 metri, insa centralul Marius Martis a lasat jocul sa continue.In minutul 70 al partidei, vasluienii au avut sansa de a deschide scorul prin Mike Temwanjera, insa lovitura sa de cap, de la circa 10 metri, a fost respinsa de Bogdan Stelea in bara portii.La partida de pe stadionul Silviu Ploiesteanu a asistat si presedintele FRF, Mircea Sandu, care a urmarit meciul de la tribuna oficiala, incadrat de patronii celor doua echipe, Ioan Neculaie, respectiv Adrian Porumboiu. Prezenta lui Mircea Sandu nu a trecut neobservata in randul suporterilor prezenti la meci, acestia huiduindu-l pe oficialul FRF inainte de startul partidei.Antrenorul brasovenilor, Razvan Lucescu, nu a putut conta in acest meci pe mai multi jucatori importanti ca Surdu, Sburlea si Maldarasanu, accidentati, dar nici pe Catalin Munteanu si Robert Ilyes, care au fost suspendati si au urmarit meciul din tribune. Si de cealalta parte au existat absente, Viorel Hizo neputandu-se baza pe serviciile juc 259;torilor Canu si Danut Munteanu, care sunt accidentati, dar si pe Ousman N’Doye care era suspendat.Culoarea de baza a echipamentelor celor doua echipe este galbenul, si cum brasovenii au jucat in echipamentul de acasa, care este galben complet, vasluienii au fost nevoiti sa joace, pentru prima data in aceasta editie a Ligii I, in echipamentul de rezerva, care este de culoare alba.Acesta a fost primul meci in Liga I intre cele doua formatii, dat fiind ca in ultima perioada formatia antrenata de Razvan Lucescu a evoluat mai mult in Liga a II-a.FC Brasov nu a mai primit gol in Liga I din etapa a 4-a, de la meciul cu Pandurii Tg. Jiu (scor 2-1, gol primit in minutul 4). De atunci brasovenii au mai obtinut 3 remize albe cu Universitatea Craiova (etapa 9), Rapid (etapa 8) si Gaz Metan Medias (etapa 5) si doua victorii cu Gloria Buzau (etapa 7) si CS Otopeni (etapa 6), ambele cu scorul de 2-0. Asadar, portarul ardelenilor, Bogdan Stelea, nu a mai primit gol in campionat de 626 de minute.Formatia pregatita de Viorel Hizo se afla la cel de-al patrulea meci fara victorie in Liga I, insa acesta este primul punct obtinut de vasluieni de la un joc din etapa a 6-a, cu Otelul Galati, in care s-au impus cu 1-0. De atunci, vasluienii au mai jucat 3 meciuri si le-au pierdut pe toate, cu Dinamo (scor 1-2, etapa 7), FC Timisoara (scor 1-3, etapa 8) si AFC Urziceni (scor 0-2, etapa 9).FC Brasov nu a mai pierdut un meci in campionat de la partida din etapa a 3-a cu FC Arges, scor 0-1. De atunci, ardelenii au obtinut 3 egaluri, cu Universitatea Craiova (scor 0-0), Rapid (scor 0-0) si Gaz Metan Medias (scor 0-0) si 3 victorii, cu Gloria Buzau (scor 2-0), CS Otopeni (scor 2-0) si Pandurii Tg. Jiu (scor 2-1).In urma acestui rezultat, FC Vaslui a inregistrat primul egal din aceasta editie a Ligii I, moldovenii obtinand pana acum 7 victorii si doua infrangeri. Singura formatie care nu a obtinut inca o remiza in campionat ramane AFC Urziceni.De cealalta parte, FC Brasov ramane neinvinsa pe teren propriu, acolo unde jucatorii pregatiti de Razvan Lucescu au obtinut 3 victorii si un rezultat de egalitate. De asemenea, FC Brasov se afla la cel de-al treilea rezultat consecutiv de 0-0, dupa partidele cu Universitatea Craiova si Rapid.FC Brasov ramane si dupa aceasta partida, echipa din Liga I cu cea mai buna aparare, brasovenii incasand pana acum doar 4 goluri in campionat. Pe urmatoarele locuri se afla Steaua si CFR Cluj, cu cate 7 goluri primite, in timp ce la polul opus sta gruparea CS Otopeni, care a primit in primele 10 etape ale Ligii I nu mai putin de 21 de goluri.In urma acestui rezultat, ambele echipe au acumulat cate 16 puncte in clasamentul Ligii I, iar brasovenii se afla pe locul 6, in timp ce vasluienii ocupa pozitia a 7-a, cele doua formatii aflandu-se la egalitate cu CFR Cluj, insa sunt despartite de golaveraj.