FC Copenhaga – CFR Cluj 2-0 (2-0)

CFR Cluj a ratat calificarea in primavera europeana dupa ce a fost invinsa la Copenhaga cu scorul de 2-0, intr-o partida contand pentru etapa a V-a etapa a grupelor Ligii Europa.A fost in fapt revansa partidei tur disputate la Cluj, in prima etapa a acestei competitii si castigate de ardeleni cu acelasi scor: 2-0.Gazdele au dominat partida inca din debutul acesteia, reusind de altfel sa deschida scorul in minutul 36 datorita golului inscris de Martin Vingaard.CFR a resimtit socul si, pana la pauza, a primit si al doilea gol.Dame N’Doye, fratele mijlocasului dinamovist, a executat o lovitura livera de la 25 de metri inscriind fara replica din partea portarului Nuno Claro.Partea a doua, desi lipsita de goluri, a confirmat totusi neputinta formatiei romane pornita la inceputul competitiei cu sanse reale de calificare in fazele superioare ale Ligii Europa.Au evoluat urmatorii jucatori:FC Copenhaga: Wiland – Pospech, Jorgensen, Laursen, Wendt – Kvist, Hutchinson, Norregaard (Kristensen ’80), Vingaard (Jensen ’90) – Gronkjaer (Almeida ’72), D. N’Doye. Antrenor: Stale Solbakken.CFR Cluj: Nuno Claro – Tony, Cadu, Cabrera, Panin – Culio, A. Leao (Nei ’67), Dani, Dubarbier – Y. Kone (Dica ’79), Traore (Deac ’46). Antrenor: Andrea Mandorlini.