FC Copenhaga – Steaua, 1-1 (0-0). Steaua si CFR Cluj, calificate in primavara europeana

Steaua Bucuresti sustine in aceasta seara, incepand cu ora 20:00, cea mai importanta partida a sa in actuala campanie europeana. Trupa antrenata de Laurentiu Reghecampf, lider al grupei E a Ligii Europa, cu 10 puncte s-a deplasat in Danemarca pentru a o infrunta pe FC Copenhaga, ocupanta a pozitiei a treia cu 8 puncte.In conditiile in care ocupanta locului al doilea in grupa, VFB Stuttgart, are o misiune usoara in partida pe care o va desfasura pe teren propriu cu reprezentanta Norvegiei, Molde FK, Steaua este obligata sa obtina un rezultat care sa-i permita o clasare superioara adversarei din acesta seara.In tur, bucurestenii au invins pe FC Copenhaga cu scorul de 1-0, marcator Nikolic, o victorie, o remiza sau chiar o infrangere la diferenta minima cu gol marcat din partea Stelei, fiind variantele prin care ros-albastrii vor accede in faza eliminatorie a Ligii Europa.Live text Min.94. Fluier final al unei partide controlate tactic de Steaua, bucurestenii reusind calificarea in 16-imile de finala ale Ligii Europa din postura de castigatoare a grupei E. Min.93. Faza periculoasa a gazdelor. Jorgensen suteaza putin peste bara transversala a porti steliste. Min.90. Vor fi 4 minute de prelungire. Min.87. Gazdele egaleaza. Vetokele puncteaza cu o lovitura de cap in urma unei centrari venite de pe partea dreapta a atacului gazdelor. Min.85. Autorul golului, Rusescu, paraseste terenul fiind inlocuit de Filip. Min.82. Latovlevici incaseaza un cartonas galben la o intrare periculoasa. Min.77. Toate actiunile gazdelor curg catre Cornelius. Atacantul Copenhagai reia foarte periculos, mingea scurgandu-se la cativa centimetri de poarta lui Tatarusanu. Min.76. Steaua ar mai putea pierde calificarea doar in cazul in care FC Copenhaga ar inscrie 3 goluri! Min.73. Goooooool Steaua. Bucurestenii sunt in primavara europeana. Recuperare importanta a lui Bourceanu la 40 de metri de poarta gazdelor, paseaza catre Rusescu si acesta inscrie cu un sut superb din coltul careului mare. Min.71. Cea mai mare ocazie de gol a partidei apartine Copenhagai. Cornelius reia periculos catre poarta lui Tatarusanu, cu o lovitura de cap, insa portarul bucurestean prinde mingea in doi timpi.Min.68. Lovitura de colt a gazdelor, Cornelius reia cu capul catre poarta lui Tatarusanu insa destul de slab si fara rezultat. Min.66. Lansare in adancime catre Cornelius insa atacantul gazdelor este blocat de Tatarusanu. Min.61. In ultimele minute FC Copenhaga a inceput sa preseze insa fara a pune cu adevarat in pericol poarta ros-albastrilor. Min.56. Centrare a lui Adi Popa ramasa fara rezultat. Min.49. Tanase primeste al doilea cartonas galben in urma unei simulari in suprafata de pedeapsa a gazdelor. Min.45. Final de prima repriza. Fara spectacol insa multumiti de rezultatul de pe tabele de marcaj. Min.42. Lovitura de colt a bucurestenilor. Executa Bourceanu, apararea gazdelor respinge, mingea ajunge la Latovlevici, fundasul stelist sutand periculos.Min.41. Prima faza periculoasa a gazdelor. Sut al lui Claudemir venit in urma unor combinatii frumoase. Min.36.Adi Popa centreaza in careu pentru Tanase insa mijlocasul Stelei faulteaza in atac. Min.35. Copenhaga nu are solutii ofensive in fata unei echipe bucurestene bine puse in teren de Reghecampf. Min.32. Primul cartonas galben al intalnirii este incasat de Tanase pentru un faul la mijlocul terenului. Min.31. Faza importanta a Stelei. Rusescu dribleza doi jucatori, paseaza catre Adi Popa iar acesta ii centreaza lui Nikolic fara insa ca acesta sa reia catre poarta. Min.29. Centrare Tanase de pe dreaota catre Nikolic, defensiva daneza acorda corner. Min.27. Steaua pleaca pe contratac. Cursa frumoasa facuta de Adi Popa insa Tanase este blocat in momentul in care se pregatea sa suteze la poarta. Min.25. Sut frumos al lui Rusescu de la 30 de metri insa balonul trece peste poarta lui Christensen. Min.22. Minute mai bune ale gazdelor ramase insa fara pericol pentru poarta lui Tatarusanu. Min.19. Steaua pare destul de stapana pe joc la adapostul locului superior in clasament. Min.16. Prim sfert de ora fara nici o actiune periculoasa de poarta. Min.13. Nikolic scoate o lovitura libera de la 30 de metri de poarta danezilor. Latovlevici suteaza in zid si faza se stinge.Min.10. Partida a debutat sub semnul echilibrului insa stelistii au un avantaj in ceea ce priveste detinerea balonului. Min.8. Noua lovitura libera de pe stanga insa Nikoloc trimite slab cu capul. Min.6.Bourceanu executa o lovitura libera de pe partea stanga insa Rusescu comite hent inainte de a suta catre poarta gazdelor. Min.4. Prime minute de tatonare. Niciuna dintre formatii nu pare dispusa sa riste.Min.1. Gazdele au avut lovitura de debut si incep meciul in jumatatea de terem stelista