FC Liverpool – Steaua Bucuresti 4-1 (1-1) in grupele Ligii Europa

Formatia Steaua Bucuresti a debutat cu un esec in editia 2010/2011 a grupelor Ligii Europa, dupa ce a fost invinsa, joi, in deplasare, scor 4-1 (1-1), de echipa engleza FC Liverpool, in prima etapa a grupei K.Pentru Liverpool au inscris Joe Cole, in secunda 26 a meciului, Ngog ’55 (penalti), ’90+1, si Lucas Leiva ’81, in timp ce golul Stelei a fost reusit de Cristian Tanase, in minutul 13.Liverpool a deschis scorul in secunda 26 a partidei, prin Joe Cole, care a profitat de o greseala a lui Abrudan, care a pasat lent catre portarul Tatarusanu, iar atacantul englez a interceptat si a sutat cu latul in poarta Stelei.Steaua a egalat in minutul 13, prin Ciprian Tanase, care a patruns printre doi adversari in careu, dupa o pasa de la Bogdan Stancu, si cu o scarita a impins mingea pe lânga Reina, din careul de 16 metri.In minutul 55, arbitrul spaniol Cesar Muniz Fernandez a dictat penalti pentru Liverpool, dupa ce Kyrgiakos a cazut in careu la un corner executat de pe partea stânga de Maxi Rodriguez. Penaltiul a fost transformat de Ngog, care a sutat in dreapta lui Tatarusanu, scor 2-1 pentru formatia engleza.Liverpool a majorat diferenta pe tabela de marcaj, scor 3-1, in minutul 81, prin Lucas Leiva, care reuseste sa inscrie dupa numai doua minute de la intrarea pe teren, printr-un sut puternic de la aproximativ 20 de metri. Liverpool a stabilit scorul final, 4-1, in minutul 90+1, prin Ngog, care inscrie cu un sut din centrul careului.Liverpool: 25. Reina – 34. Kelly, 16. Kyrgiakos, 5. Agger, 3. Konchesky – 26. Spearing, 4. Raul Meireles – 17. Maxi Rodriguez (12. Pacheco ’85), 10. J. Cole (39. Eccleston ’88), 19. Babbel (21. Lucas ’79) – 24. Ngog. Antrenor: Roy Hodgson.Steaua: 12. Tatarusanu – 3. Emeghara (16. Nicolita ’20), 4. Abrudan, 23. Geraldo, 14. Latovlevici – 20. Angelov (29. Bonfim ’52), 26. Bicfalvi – 8. Radut (24. Surdu ’73), 28. Stancu, 10. Tanase – 9. Kapetanos. Antrenor: Ilie Dumitrescu.Citeste stirea completa in paginile site-ului mediafax.ro