FC Liverpool – Unirea Urziceni 1-0 (0-0)

Unirea Urziceni nu a reusit mare lucru in prima mansa a saisprezecimilor de finala ale Europa League si a pierdut in fata englezilor de la FC Liverpool cu 0-1. In ciuda faptului ca golul cormoranilor a venit tarziu, ialomitenii se pot multumi cu scorul obtinut, avand in vedere ca au aratat un joc foarte modest. Soarta calificarii se va decide la Bucuresti, unde Unirea este obligata sa castige in fata trupei lui Rafa Benitez. Liverpool nu a surprins cu nimic in partida de pe Anfield Road. Cei care se asteptau la o dominare totala a englezilor nu au fost dezamagiti cu nimic, iar Liverpool a pus-o repede la zid pe Unirea. Insufletiti de un imn You Will Never Walk Alone cantat din 40.000 de piepturi, cormoranii s-au aruncat din primul minut spre poarta lui Arlauskis si letonianul a fost testat de Gerrard cand nu trecusera nici 30 de secunde din meci. Astfel s-a desfasurat toata prima repriza, iar Unirea s-a limitat sa respinga eroic atacurile gazdelor si sa plece timid si ineficient in ofensiva odata la zece minute. Cu toate acestea, la pauza tabela arata un incredibil 0-0.Pauza a parut, insa, sa fi dereglat ceva din mecanismul jocului lui Liverpool, iar englezii nu s-au vazut in atac foarte mult in prima parte a reprizei secunde. Unirea s-a bucurat chiar pe o perioada de dominarea seaca, incheiata insa cu o ocazie incredibila a lui Fabio Aurelio, al carui sut a fost scos miraculos de Arlauskis.Din acest moment, ialomitenii s-au limitat la cateva plecari pe contraatac, dar lui Liverpool ii lipsea, clar, inspiratia. Norocul nu tine, insa, prea mult cu cei slabi, iar Liverpool era in mod evident mai buna. In virtutea acestei idei, echipa lui Benitez a reusit, in minutul 81, golul izbavirii. Francezul N’Gog a trimis in poarta cu capul o minge lucrata de rezervele Babel si Pacheco, readucand optimismul in tribunele de pe Anfield. Citeste stirea completa in paginile site-ului Antena3