FC Vaslui – Steaua Bucuresti 2-1 (0-1)

Steaua a inregistrat al doilea esec consecutiv in deplasare, dupa ce a pierdut cu 1-2 partida disputata la FC Vaslui. Elevii lui Marius Lacatus i-au stricat ziua lui Mihai Stoichita, a carui echipa deschisese scorul pe finalul primei reprize, dar a cedat apoi initiativa si a fost invinsa.Meciul, un derby din fruntea clasamentului care avea sa permita castigatoarei sa continue lupta pentru titlu, a inceput sub dominatia gazdelor, insa Steaua a dat lovitura pe finalul reprizei. Bogdan Stancu a deschis scorul in prelungirile primului mitan, cand s-a distrat cu aparatorii echipei gazda si l-a lobat pe Kuciak. Steaua a inceput bine repriza secunda, cu o mare ocazie in dreptul lui Stancu, dar Vaslui a trecut treptat la conducerea partidei si in minutul 68 Gheorghiu a obtinut un penalty la interventia lui Zapata. Kovacs a dictat penalty si Burdujan a egalat cu un sut sigur. Moldovenii si-au asigurat toate cele trei puncte in minutul 82, cand la un corner mingea a ajuns la Papp, care a impins balonul in poarta din 5 metri.In urma acestui rezultat, Steaua a pierdut, matematic, orice sansa de a cuceri titlul, aflandu-se la sapte puncte de liderul CFR Cluj in conditiile in care mai sunt doar sase puncte in joc. FC Vaslui in schimb s-a apropiat la patru puncte de CFR si se afla la egalitate cu Unirea Urziceni, care are insa un meci mai putin disputat.Citeste stirea completa in paginile site-ului Antena3