FCM – Steaua, 1-0. Becali: Arbitraj golanesc!

FCM Targu Mures – Steaua s-a incheiat cu scorul de 1-0 in etapa a 22-a a Ligii I. Victorie meritata a echipei lui Ionut Sabau. FCM a castigat prin golul marcat de Ilyes in minutul 13. Este a doua victorie pentru Sabau din acest sezon, dupa CS Mioveni. Steaua rateaza sansa de a se apropia de titlu si ramane la egalitate cu Rapid, la 6 puncte de CFR Cluj. Pana la meciul de joi seara, Steaua s-a impus in toate partidele jucate cu targ-muresenii.Steaua a inceput partida de pe locul 4, la egalitate cu Rapid, iar FCM Targu Mures de pe locul 17, la 4 puncte de salvarea de retogradare. Steaua este la a doua infrangere cu Ilie Stan p banca, prima a fost la Piatra Neamt, tot cu 0-1. Este si prima victorie a FCM in disputele cu Steaua.Per ansamblu, a fost o etapa imposibila pentru jucatorii la pariuri, mai ales ca toate echipele de pe primele locuri s-au impotmolit.UPDATEDeclaratii Becali: Am jucat mai slab. FCM este o echipa care a castigat pe merit. Am luat un gol, asta e, nu conteaza. Arbitraj golanesc, asta e, dar dupa a culminat la Chiriches si inca la un jucator. Nenorocitul ala de Craciunescu este o higodie, este mana in mana cu aia de la Federatie. Jocul echipei m-a nemultumit, dar asta nu inseamna ca nu tre sa-mi dea 11 metri.Final de meci. Gigi Becali a renuntat sa mai spere ceva de la aceasta partida, si pleaca cu un minut inainte sa se termine meciul.Albut trage un jucator al Stelei, este fault, iar jocul este oprit. Va fi lovitura libera pentru FCM.Se arata 5 minute de prelungire.Tanase suteaza peste poarta. Astafei s-a lovit de Chipciu, ceea ce genereaza un conflict pe teren. Foarte nervos Tanase, jucatorii Stelei si-au pierdut cumpatul. Chirita este foarte agresiv, staff-ul tehnic al Stelei vine pe teren. Kirita si Chipciu primesc galben.Min. 83: Ilyes, marcatorul unicului gol de pana acum, este cazut in coltul terenului. Se cere interventia echipei medicale. Ilyes nu va mai putea continua aceasta partida si este inlocuit de Dan Matei.Steaua are tot mai putin timp la dispozitie sa intoarca acest rezultat. Stelistii nu a u reusit sa creeze prea multe ocazii. La acest scor, FCM Targu Mures urca pe locul 15, la 1 punct de Vointa Sibiu.Min. 76: Lovitura libera pentru Steaua. Executa Florin Costea, insa peste poarta. Fanii FCM Tg. Mures aplauda.Min 74: Intra Subotici, iese Bujor pe targa.Min. 73: Tatarusanu blocheaza o noua ocazie pentru FCM. Astafei a intrat mult in unghi, insa Tatarusanu reuseste sa inchida.Min. 70: Nikolici il inlocuieste pe Rusescu.Min. 62: Ilyes primeste cartonas galben, dupa ce il agata pe Florin Costea.Min. 60: Tanase trage foarte bine de la distanta (de la peste 30 de metri), insa scoate Albut. Corner pentru Steaua.Min 57: Radut suteaza foarte aproape de bara de la 25 de metri.Min 55: Schimbare la Steaua. Intra Florin Costea, iese Tatu.Min. 54: Suteaza Astaftei, prinde fara probleme Tatarusanu.Min. 53: Tatu prinde o pasa, suteaza, iese insa Albut si indeparteaza pericolul.A inceput repriza a doua.Se incheie prima repriza. Dupa primele 45 de minute avem un rezultat surprinzator la Tg. Mures, in cadrul unei etape foarte intortocheate. Ar fi o sansa mare pe care Steaua ar putea sa o rateze. Prelungiri: Centrare Silaghi, lovitura de cap a lui Paduretu. FCM reclama lovitura de la 11 metri, la interventia lui Pirvulescu, care l-a blocat pe Paduretu. L-a lovit mingea in brat, insa nu poate fi vorba de penalty.Min. 45: Firtulescu are dureri de cap care il impiedica sa mai continue. Firtulescu iese de pe teren pe targa. Este inlocuit de Paduretu.Min. 42: Cartonas galben pentru Victoras Astafei.Min. 37: Primul sut al Stelei pe spatiul portii. Bourceanu suteaza de la 30 de metri, dar Albut reuseste sa respinga in corner.Min. 36: Firtulescu putea dubla avantajul, fiind singur cu Tatarusanu. A cautat coltul lung, insa a fost total imprecis. Ocazie monumentala de gol a targ-muresenilor.FCM are un lot competitiv, iar asta se observa din joc. Oricum, jocul ambelor echipe si spectacolul fotbalistic este puternic afectat de calitatea proasta a terenului de joc.Min. 33: A cazut Firtulescu. Se da fault in atac.Min. 31: Geraldo primeste cartonas galben.Min. 27: Lovitura de colt pentru Steaua. Ilyes scoate din fata lui Tatu.Min. 25: Pirvulescu centreaza, Geraldo trimite cu capul spre Rusescu, dar Kirita respinge din nou in corner.Destul de neproductiv jocul Stelei in prima parte a primei reprize. Cei de la FCM au o atitudine destul de agresiva. Min. 20: Pasa pentru Chipciu, iese Albut, se loveste de Chipciu, insa arbitrul face semn ca jocul poate continua.Min. 14: Firtulescu primeste galben pentru un fault asupra lui Pirvulescu.Steaua prezinta o banca de rezerva defensiva foarte bazata.Min. 13: Lovitura libera pentru FCM.
Firtulescu executa cu piciorul stang, iese Tatarusanu nu reuseste sa respinga si este GOOOL. A marcat Robert Ilyes, care a speculat eroarea lui Tatarusanu. Bucurie imensa in tabara oaspetilor.Terenul este foarte tare la Tg. Mures, iarba lipseste pe mai multe portiuni, astfel ca e foarte greu sa poti controla balonul.Min 10: O centrare buna a lui Tatu, i-a lipsit precizia. Balonul este respins de Silaghi.Min. 5: Pasa lui Gelraldo spre Tanase, insa preluarea face diferenta. Nu a fost prea bun stopul lui Tanase.A inceput meciul.Se joaca cu casa inchisa la Targu Mures, nu ai loc sa arunci un ac in tribune. Dananae s-a accidentat la antrenamentul din aceasta dimineata, suferind o intindere. FCM sufera din punct de vedere al jocului, insa si-a regasit antrenorul, Ioan Ovidiu Sabau, cel care a renuntat dupa 8 etape in care a obtinut 6 puncte. Sabau a revolutionat primul 11 al targ-muresenilor, fortat ce-i drept de doua absente, Ghionea si Ienci. Este presiune mare in ambele tabere. Doar doua victorii are FCM pe teren propriu in acest sezon. Pana acum Steaua s-a impus in toate partidele cu FCM.Este o etapa a oaspetilor: patru rezultate de egalitate si trei victorii ale oaspetilor. In tur, Steaua a invins, scor 2-0, gratie golurilor marcate de fundasii Geraldo Alves si Martinovici. Echipe de start:FCM Tg. Mures: Albut – E. Nicu, Cordos, Kirita, Sepsi, Szilaghi – Astafei, Ilyes, Fl. Dan, Firtulescu – BujorRezerve: Balauru, D. Matei, Paduretu, Sg. Bus, Subotici, Ljubojevici, BumbaSteaua: Tatarusanu – Lupu, Chiriches, Geraldo, Pirvulescu – Chipciu, Bicfalvi, Bourceanu, Cr. Tanase – Rusescu, TatuRezerve: R. Stanca, Iliev, Radut, Fl. Costea, T. Balan, G. Machado, NikoliciArbitri Cr. Balaj, Z. Szekely, Ad. Vidan