FCM Targu Mures – Dinamo Bucuresti 2-6, Liga 1 – etapa 5

nbsp;

Meci nebun la Targu Mures, unde Dinamo s-a impus la scor fluviu. quot;Cainii quot; au inscris de 6 ori si au primit doua goluri si au ajuns, dupa cinci etape, la 18 goluri marcate, dar si la 10 primite.

Dinamo a castigat cu scorul de 6-2 meciul disputat, sambata, in deplarea, contra formatiei FCM Targu Mures, in etapa a 5-a a Ligii I.

quot;Cainii quot; au inceput in forta meciul de la Targu Mures si dupa 10 minute conduceau deja cu 2-0, dupa autogolul lui Topic (5), care a trimis in propria poarta pe o respingere gresita a portarului la un sut al lui Niculae, si reusita lui Ousmane N’Doye (9), cu un sut napraznic sub transversala. Golul l-a bucurat atat de mult pe senegalez, incat a sarbatorit intr-un mod inedit, punandu-si pe figura o masca cu un fluturas roz, gest pentru care a si fost avertizat.

La 2-0 pentru Dinamo dupa doar 10 minute, singura necunoscuta parea sa fie cate va reusi sa dea Dinamo. Numai ca lucrurile au luat o intorsatura care a schimbat putin datele problemei.

In minutul 28, Dinamo a ramas in 10, dupa ce Moti a primit direct cartonasul rosu, ca urmare a unui fault in careu asupra lui Bitis. Penalty-ul rezultat din aceasta faza a fost transformat de Florin Dan (30) iar ultima parte a primei reprize s-a transformat intr-o cursa dupa egalare a gazdelor. Jucatorii lui Adrian Falub nu au reusit insa sa regleze tirul, astfel ca Dinamo a intrat la vestiare cu un avantaj de un gol.

La reluare, Falub l-a trimis pe Florin Stanga in locul autorului autogolului din debutul partidei, Topic, vizibil afectat de ce s-a intamplat, dar, desi spera intr-o revitorare a jocului, cei care au punctat au fost tot dinamovistii, Liviu Ganea marcand cu capul dupa o centrare de manual a lui Torje (53). Marius Niculae a facut 4-1, dupa un contraatac (63), iar dupa numai patru minute Robert Vancea a redus din diferenta la o faza la care apararea dinamovista a fost din nou depasita extrem de usor.

In minutul 88, Catalin Munteanu si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor, facand 5-2 dupa un contraatac fulger.

Cand nimic nu parea ca se va mai schimba, Flavius Moldovan nu l-a mai putut opri pe Andrei Cristea din drumul spre gol decat faultandu-l in careu, astfel ca a primit cartonasul rosu, iar Dinamo a beneficiat de o lovitura de la 11 metri.

Andrei Cristea a arestat mingea pentru a executa, dar N’Doye a dorit sa bata el, astfel ca au fost cateva discutii intre cei doi. In cele din urma, fata in fata cu Danalache a ramas Andrei Cristea, care a marcat pentru 6-2, stabilind scorul final al intalnirii.

Dupa cinci etape, Dinamo are 13 puncte si 18 goluri marcate. Atacul si-a facut, deci, pe deplin datoria, ceea ce nu se poate spune si despre defensiva, care a cedat de 10 ori in acest campionat, mai slaba decat ea fiind doar cea a Sportului Studentesc, cu 11 goluri incasate.

CASETA TEHNICA

FCM TARGU MURES – DINAMO 2-6 (Fl. Dan 30, Vancea 67 / Topic 5 -autogol, N’Doye 9, L. Ganea 53, M. Niculae 64, C. Munteanu 88, Andrei Cristea 90+2 – penalty)

FCM Targu Mures: Danalache – D. Matei, Cordos, Fl. Moldovan, Topic (Fl. Stanga 46) – Bitis, Fl. Dan, Casquero (Vancea 59), Vagner – Didi, Stere (Veljovic 50). Antrenor: Adrian Falub.

Dinamo: Naumovski – Scarlatache, Moti, L. Goian, Bazzi – Torje, Margaritescu, N’Doye, Adr. Cristea – M. Niculae (C. Munteanu 73), L. Ganea (Andrei Cristea 86). Antrenor: Ioan Andone.