FCM Targu Mures – Gaz Metan Medias 1-0, Liga 1 – etapa a VII-a

FCM Targu Mures a schimbat antrenorul intre etapele a sasea si a saptea, iar duminica a obtinut prima victorie dupa trei esecuri consecutive, la primul meci disputat sub comanda lui Ioan Ovidiu Sabau.FCM Targu Mures a castigat, duminica, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, meciul cu Gaz Metan Medias, din etapa a 7-a a Ligii I.Unicul gol al partidei a fost inscris de Florin Dan, in minutul 27, iar pe final de meci Gaz Metan a evoluat in zece, Parvulescu fiind eliminat pentru ca l-a lovit pe Vasilache.Gaz Metan a inceput bine meciul, iar Eric ar fi putut deschide scorul, dar nici cei de la Targu Mures nu s-au lasat mai prejos, iar in minutul 27 au deschis scorul prin Florin Dan, care a executat o lovitura libera de pe stanga la care Stetca nu a reusit sa atinga mingea deviata de zid decat cu varfurile degetelor. Scorul pauzei a fost 1-0, desi Florin Stanga si Vancea au trecut pe langa majorarea diferentei.La reluare, mediesenii au inceput in forta, in cautarea egalarii, insa Silvasan nu a nimerit cadrul portii (49), iar Todea a fost blocat perfect de Stetca.La gazde, Didi a iesit in evidenta cu o faza de toata frumusetea (54), dar finalizata cu un sut defectuos, peste poarta.Pe final, nervii au cedat, iar Gaz Metan a ramas in zece, dupa ce Parvulescu l-a lovit pe Vasilache, care tocmai il faultase si care s-a ales doar cu galben, dupa ce a fost agresat. Nimic nu s-a mai schimbat insa pana la fluierul de final, iar Gaz Metan a obtinut prima victorie dupa trei infrangeri consecutive, la primul meci disputat sub comanda lui Ioan Ovidiu Sabau.CASETA TEHNICAFCM TARGU MURES – GAZ METAN MEDIAS 1-0 (Fl. Dan 27)FCM Targu Mures: Stetca – L. Munteanu, Popete, Balau, D. Matei – Onicas, Fl. Dan (Vasilache 72), Bitis (D. Roman 66), Fl. Stanga – Didi, C. Vancea (Stere 78). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.Gaz Metan: Plesca – Trtovac, Fl. Lazar, Akaki (Litu 75), Z. Markovic – A. Muntean (R. Miclea 61), Todea, Hoban, Parvulescu – Eric (Bozesan 90) – Silvasan. Antrenor: Cristi Pustai.