FCM Targu Mures – Rapid Bucuresti 1-0 (1-0)

Dupa ce a fost cea mai in forma echipa in debutul sezonului, Rapid pare ca a intrat pe o panta descendenta. Giulestenii au pierdut la Targu Mures in fata unei nou prmovate si au ratat sansa de a se apropia de liderul Otelul.Rapid a pierdut, duminica, scor 0-1, meciul disputat in deplasare cu FCM Targu Mures, in etapa a 15-a a Ligii I.Giulestenii nici nu s-au asezat bine in teren ca au si primit gol, Christian Sosa deschizand scorul in minutul 5. In ciuda asteptarilor, a urmat o repriza foarte slaba a Rapidului, care a salvat imaginea abia spre pauza, cand au avut cateva ocazii de a egala si chiar o bara, in prelungiri.Desi au incheiat bine prima parte, la reluare rapidistii nu au jucat mult diferit si au intampinat mari probleme la constructie, ceea ce i-a impiedicat sa creeze pericol la poarta lui Stetca. Abia in minutul 70 Rapid a fost aproape de gol, cand Sorin Frunza a trimis putin pe langa poarta, iar minutul 73 a adus o noua ratare uriasa, Cassio reluand periculos cu capul, dar Stetca reusind sa scoata spectaculos de sub transversala.Odata cu trecerea timpului, Rapid a inceput sa simta presiunea si a creat tot mai mare presiune la poarta gazdelor, insa de fiecare data apararea gazdelor si portarul Stetca au fost la post, iar Sburlea a lovit din nou bara, in prelungiri, astfel ca giulestenii nu au reusit sa salveze nici macar un punct la Targu Mures.Scor final 1-0 pentru Targu Mures, iar Rapid rateaza sansa de a se apropia de liderul Otelul, care a reusit doar o remiza chinuita cu Victoria Branesti.FCM TARGU MURES – RAPID 1-0 (Sosa 5)FCM Targu Mures: Stetca – Pop, Cordos, Balau, Topic – Vasilache, Sosa, Stere (Stanga 66), Ba – Astafei (Donadoni 83), Tarnavean (D. Roman 40). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.Rapid: Bornescu – Rui Duarte, M. Antonio, M. Constantin (Glauber 33), Bozovici (Ezequias 52) – Da Costa, Spadacio, Grigore, Frunza – Sburlea, Raduta (Cassio 61). Antrenor: Marius Sumudica.