FINALA UEFA EUROPA LEAGUE. Cupa UEFA a revenit la Madrid

Finala UEFA Europa Lague de la Bucuresti i-a dus in delir pe cei peste 50.000 de fani, in timpul partidei dintre Atletico Madrid si Athletic Bilbao. Europa League a revenit la Madrid dupa ce Atletico a reusit sa castige trofeul pentru a doua oara in trei ani, dupa un meci nebun pe National Arena cu rivala spaniola Athletic Bilbao. Falcao a deschis scorul in minutul 7, cu un sut superb de la marginea careului. Tot el s-a distrat cu fundasii adversi in minutul 34 si a facut 2-0 inainte de pauza. Bielsa a lasat apararea si a mizat totul pe atac, insa jucatorii sai magici care au reusit s-o doboare pe Manchester United n-au avut forta sa revina in meci. Diego a profitat de spatiile ramase, a driblat superb trei adversari si a inchis meciul in minutul 85. Ibai a lovit bara in prelungiri pentru Bilbao, dar era prea tarziu. El Loco Bielsa pierde in fata fostului sau elev, Diego Simeone, care castiga primul trofeu ca antrenor la 42 de ani.Miile de fani ai lui Atletico s-au abtinut cu greu sa nu intre pe teren, alaturi de oamenii care i-au facut fericiti la Bucuresti.Prabusiti, jucatorii lui Bilbao n-au putut fi consolati de nimeni. Prabusiti pe gazon, s-au oprit din plans doar in momentul in care au urcat spre tribuna oficiala pentru a primi medaliile de la Michel Platini. Fotbalistii lui Atletico i-au asteptat pe rivali la mijlocul terenului pentru a-i aplauda! Finala Europa League este cel mai important eveniment gazduit in Romania. 100 de camere au transmis intalnirea dintre Bilbao si Madrid. Meciul a fost difuzat in 130 de tari. Transmisia internationala a folosit 35 de camere care au acoperit 40 de pozitii, 5 Super Slow-motion, doua camere Ultramotion, o camera Spidercam si o camera atasata unui elicopter. Aceste camere au fost inchiriate de la SIS Live din Anglia, cum s-a intamplat si la finala de la Dublin, de anul trecut. Pentru finala de miercuri, ProTV l-a angajat pe britanicul Jamie Oakford, un regizor cu un CV impresionant. A coordonat meciuri la trei Cupe Mondiale (2002, 2006 si 2010), la Euro 2008, Cupa Confederatiilor (2005, 2009), Cupa Mondiala a Cluburilor (2009, 2010). Este regizor UCL din 1992 si Europa League si a coordonat doua finale UEFA: in 2007 pe Hampden Park si 2008 pe City of Manchester Stadium. Meciul a fost comentat la ProTV si pe Voyo.ro de Costi Mocanu si Mihai Mironica.Echipele oficiale:Atletico Madrid: Courtois – Juanfran, Godin, Joao Miranda, Filipe Luis – Mario Suarez, Gabi – Diego, Adrian, Arda Turan – Falcao. Antrenor: Diego Simeone.Athletic Bilbao: Iraizoz – Iraola, Javi Martinez, Amorebieta, Aurtenetxe – Herrera, Iturraspe, De Marcos – Susaeta, Muniain – Llorente. Antrenor: Marcelo Bielsa.Vezi video pe site-ul Pro TV.