Farul – Dinamo 14-11 in derbyul Ligii Nationale de Rugby

RCJ Farul Constanta confirma faptul ca in acest an va avea un cuvant extrem de important in lupta pentru obtinerea titlului de campioana a Romaniei la rugby. Sambata, in derbyul etapei a V-a, constantenii au intalnit pe teren propriu campioana tarii Dinamo Bucuresti.Meciul a fost foarte echilibrat in prima sa parte, scorul inregistrat la finele primelor 40 de minute: 3-3, reflectant pe deplin realitatea din teren. De remarcat faptul ca desele greseli individuale inregistrate in ambele tabere au facut ca tabela de marcaj sa inregistreze un scor alb pana in minutul 34, atunci cand dinamovistul Stancu a transformat o lovitura de pedeapsa.Dupa numai trei minute, gazdele au egalat tot printr-o lovitura de penalitate fructificata de principala arma ofensiva a gazdelor, neo-zeelandezul Ben Aoina.Cea de-a doua repriza a intalnirii a fost dominata de Farul, jucatorii de la malul marii fiind si cei care au reusit, prin Gheara, primul eseu al intalniri, in minutul 45. In plina dominare a gazdelor, dinamovistii reusesc sa egaleze in urma unui eseu inscris de Bagiu. Calafeteanu a transformat, Dinamo reusind astfel sa preia conducerea: 8-10 minutul 62.Ultimele minute ale partidei au insemnat practic un asediu in jumatatea de teren alb-rosie. Dinamo a reusit sa raspunda foarte bine atacurilor fariste insa s-a vazut depasita prin transformarea de catre Aoina a doua lovituri de pedeapsa.RCJ Farul devine astfel liderul seriei 1, cu 24 puncte, cu trei mai mult decat ocupanta celei de-a doua pozitii, Dinamo Bucuresti.