Formula 1: Fernando Alonso a castigat MP al Europei

Zeita Fortuna a fost de partea lui Fernando Alonso, la Marele Premiu al Europei. Spre deliciul publicului, spaniolul s-a impus in cursa de la Valencia, profitand de abandonul lui Vettel. Neamtul, care a plecat din pole position, si-a pastrat prima pozitie pana in turul 34, cand s-a vazut nevoit sa abandoneze, din cauza unor probleme tehnice. De necazul lui Vettel a profitat Fernando Alonso, care a preluat pozitia de lider, tachinat insa de Grosjean, care a stat lipit de spaniol. Norocul i-a suras insa din nou lui Alonso, Grosjean fiind nevoit sa abandoneze in turul 41. Finalul cursei a fost insa incendiar. Hamilton a fost depasit de Raikkonen in turul 55, dupa un duel extrem de intens. Pilotul britanic a fost insa nevoit sa abandoneze, dupa o ciocnire cu Maldonado in turul 56, iar marele castigator a fost Schumacher, care a terminat pe locul trei, primul podium de la revenire.Interesant este ca niciunul dintre cei aflati pe podium n-a inceput cursa in primii trei. Alonso a plecat de pe locul 11, Raikkonen de pe 5 si Michael Schumacher de pe pozitia a 12-a. Alonso este primul pilot care reuseste sa castige doua etape in acest sezon de Formula 1.Ordinea in care au sosit primii 10: Alonso – Raikkonen – Michael Schumacher – Webber – Nico Hulkenberg – Di Resta – Rosberg – Perez – Button – SennaUrmatoarea cursa, Marele Premiu al Marii Britanii va avea loc in 8 iulie, pe circuitul de la Silverstone.Dupa opt etape, clasamentul general al pilotior este urmatorul:1. Fernando Alonso 111 puncte;2. Mark Webber 91;3. Lewis Hamilton 88;4. Sebastian Vettel 85;5. Nico Rosberg 75.Citeste stirea completa in paginile site-ului prosport.ro