Formula 2: Mihai Marinescu a terminat pe locul 2 in a doua cursa de la Nurburgring

Pilotul roman de Formula 2, Mihai Marinescu, a terminat pe treapta a doua a podiumului cea de-a doua cursa de la Nurburgring, confirmand in acest fel victoria din cursa desfasurata sambata.Cursa a fost castigata de elvetianul Christopher Zanella, aflat la primul sau succes in sezonul 2012. Desi nu a plecat din pole position, Marinescu s-a instalat in fruntea cursei inca din primul tur reusind sa conduca pana in turul 14 din cele 19 programate a se desfasura.A fost momentul in care Zanella l-a depasit, profitand de unele mici probleme tehnice ale monopostului condus de compatriotul nostru, acesta fiind de altfel si ordinea primilor doi clasati.In clasamentul general, Mihai Marinescu a acumulat 74 de puncte, ocupand in aest moment treapta a patra.