Gaz Metan – Dinamo, 2-2. Urmeaza Steaua – CFR Cluj, derby-ul european al Romaniei!

Gaz Metan Medias – Dinamo s-a terminat cu scorul de 2-2, dupa mai multe ocazii ratate de ambele parti, dar si dupa ce Bawab a inscris un gol de generic in prima repriza, care l-a adus in prim-planul patronilor de cluburi. Inclusiv Danciulescu l-a felicitat dupa meci pentru frumoasa reusita.Dinamo se afla pe locul 5 la 7 puncte de liderul Steaua, inainte de derbyul de duminica seara cu CFR Cluj. De precizat ca Ionel Danciulescu s-a aflat la cea de-a 491-a prezenta intr-un meci de Liga I si trece peste C. Stefanescu.VEZI AICI LIVE TEXT DE LA STEAUA – CFR CLUJGolurile din meciul Gaz Metan – Dinamo au fost marcate de Astafei si Bawab pentru Medias si pentru Dinamo de Alexe si Trtovac (autogol). Dinamovistii au jucat în inferioritate numerica in ultima parte a meciului, dupa ce Nica a fost eliminat in minutul 79. Gaz Metan i-a taxat pe dinamovisti pe contraatac.Bawbab a inscris unul dintre cele mai frumoase goluri din Liga I. Iordanianul a debutat in prima liga pe 24 august 2010 la Gloria Bistrita. Un fotbalist interesant, iar dupa aceasta seara cu siguranta mai multe cluburi isi freaca mainile pentru a-l lua.DECLARATII DUPA MECIUL GAZ METAN – DINAMO:Cristian Pustai, antrenor Gaz Metan: Am pierdut 2 puncte, am ajuns la 13 puncte in clasament, e tardiv sa ne mai lamentam. Am jucat bine spre foarte bine, am facut mari greseli in aparare. Toti gresim, trebuie sa vedem ce am facut bine. Speram sa-l pastram pe Bawbab. Prea usor se accidenteaza unii jucatori. Am jucat cu o echipa mare, cu Dinamo. Bawab a avut o executie foarte frumoasa. Este un jucator foarte bun, de care aveam nevoie, care a revenit dupa accidentare.Ionel Danciulescu: Am inceput destul de bine, am controlat jocul, dupa care au urmat doua goluri. Ei s-au inchis foarte bine, am reusit sa egalam, insa pentru mine personal este un esec. Au fost doua greseli colective, al doilea gol a fost de generic, felicitari lui Bawab. _____________ Pentru Dinamo exista doar varianta victoriei, oricare alt rezultat indepartand echipa din Stefan cel Mare de locul 1 in clasament.Gaz Metan spera sa castide, victoria in meciul cu Dinamo o poate indeparta de zona retrogradarii.Gaz Metan – Dinamo, scor 2-2, in minutul 75. Au marcat Alexe (mon 17), Astafei (min 26), Bawab (min. 38), autogol Trtovac (min. 48)Echipele de start:Gaz Metan: Greab, Frasinescu, Trtovac, Akaki, Buzean, Astafei, Tahar, Todea, C. Petre, Eric, Bawab.Dinamo: Naumovski, C. Nica, Dr. Grigore, Luchin, Pulhac, C. Matei, Boubacar, C. Munteanu, Curtean, Alexe, Danciulescu.