Gaz Metan Medias – Rapid Bucuresti 0-1, Liga 1 – etapa 6

nbsp;

Herea ramane omul cu golul de la Rapid. Mijlocasul a marcat al cincilea gol din acest sezon si a adus Rapidului trei puncte.

Rapid s-a impus la limita, scor 1-0, in partida disputata in deplasare cu Gaz Metan Medias, in etapa a 6-a a Ligii I.

Mediesenii au fost mai periculosi in prima parte a intalnirii, avand si prima ocazie de gol in minutul 6, cand lovitura libera batuta pe jos de Kubala a fost retinuta de Bornescu la radacina barei.

In minutul 19 gazarii au amenintat din nou serios poarta Rapidului, tot dupa o faza fixa. Eric a centrat inalt in careu, Trtovac a deviat cu capul pe poarta, Bornescu a respins slab doar pana la Aganovic, care a reluat din stanga in plasa laterala.

Rapidistii au replicat in minutul 37 prin Cassio, al carui sut din doi metri a fost respins de reflexul senzational al lui Plesca. Ultimul minut al primei reprize a consemnat bara lui Eric din lovitura libera.

Unicul gol al partidei a fost inscris in minutul 66, Herea transformand o lovitura de la 11 metri acordata in urma unui hent comis de Kubala in propriul careu.

Autorul golului a parasit terenul in minutul 69, fiind eliminat dupa ce a incasat doua cartonase galbene in decurs de numai doua minute.

Ultimele minute ale meciului au adus inca doua eliminari, Aganovic si Sburlea fiind eliminati dupa ce au incasat al doilea cartonas galben in acelasi minut.