Gaz Metan Medias – U Cluj 2-5, Liga 1 – etapa a IX-a

Joc spectacol la Medias intre formatia gazda, Gaz Metan, si Universitatea Cluj, una dintre echipele performere ale inceputului de sezon in Liga 1.Oaspetii au invins cu scorul de 5-2, reusind astfel sa treaca provizoriu pe treapta secunda a clasamentului. Clujul a deschis repede scorul. In minutul 4, Tony a patruns in careu, a centrat in 4 metri si de acolo Cristea a indeplinit o simpla formalitate.Peste noua minute, Adrian Cristea a realizat dubla dupa o faza personala in care l-a driblat de doua ori pe fundasul mediesean Trtovac.Nu trecusera decat 19 minute si tabela arata 0-3, Marinescu inscriind dupa o faza la care un rol important l-a mai avut si Pacurar.Bus a redus din diferenta, cu zece minute inainte de pauza. Atacantul Gazului a inscris dupa o centrare a lui Petre.Tony avea sa-si inscrie si el numele pe foaia marcatorilor. In minutul 63, il dribleaza pe Markovic si inscrie cu un sut plasat la coltul lung.In minutul 76, Cristea a punctat pentru a treia oara in aceasta intalnire, la capatul unei faze in care Tony a avut din nou un aport decisiv.Scorul final al intalnirii a fost inscris de Hoban, la ultima fza a meciului, mijlocasul gazdelor fructificand o lovitura libera din marginea careului de 16 metri.Au evoluat urmatoarele echipe:Gaz Metan Medias: Plesca – Trtovac (Parvulescu ’27), Lazar, Markovic, Vukadinovic – Todea