Gloria Bistrita – CFR Cluj 0-3, Liga 1 – etapa a XV-a

nbsp;

CFR Cluj a invins in deplasarea de la Bistrita cu scorul de 3-0 in ultima partida a etapei a 15-a a Ligii 1.

Singura faza notabila a primei jumatati a jocului a fost lovitura de pedeapsa acordata in urma unui hent facut in interiorul careului de fundasul gazdelor Szukala. Cadu a executat slab permitandu-i lui Albut sa apere mentinad astfel scorul de 0-0 pana la finalul primelor 45 de minute.

A fost doar o amanare a deschiderii scorului deoarece la zece minute de la reluare, Lacina Traore a inscris cu un sut din coltul careului din sase metri, in diagonala.

Eliminarea lui Nalati de la gazde, in minutul 69 a inclinat definitive balanta in favoarea echipei campioane. Acelasi Traore a dublat avantajul in minutul 71 atunci cand a reluat in plasa o centrare venita de pe partea deapta de la Panin.

Ultima reusita a meciului a fost consemnata in minutul 84, Bjelanovic inscriind dupa un serviciu al italianuli De Zerbi.

Au evoluat urmatoarele formatii:

Gloria Bistrita: Albut – Achim, Szukala, V. Nastase, Velcovici (Tudose ’56) – R. Marginean (Nalati ’60), A. Muresan – Keita (B. Moraes ’65), Bajenaru, C. Petre – J. Moraes. Antrenor: Nicolae Manea.

CFR Cluj: Nuno Claro – Panin, Cadu, Piccolo, Rada – Culio, Peralta, Costa (Kivuvu ’83), Edimar (Bjelanovici ’72) – De Zerbi, Traore (Veloso ’86). Antrenor: Sorin Cartu.