Gloria Bistrita reuseste sa castige dupa o pauza de opt etape

Echipa antrenata de Ioan Ovidiu Sabau a trecut, vineri, pe teren propriu, de FC Arges, scor 2-0, prin dubla lui Cristian Coroian si a reusit astfel sa castige primul meci in Liga I dupa o pauza de opt etape in care a inregistrat doua egaluri si 6 infrangeri, transmite corespondentul NewsIn.GLORIA BISTRItA – FC ARGES 2-0 (Coroian 56, 59)Gloria Bistrita: Albut – Miclaus (Ninu 75), Ciuca, Frasinescu, Velcovici – Negrean (Hora 55), Marginean, Muresan, Enescu – Silvasan (Anca 86), Coroian. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.FC Arges: Bosneag – M. Stan, Balasa (Cazan 63), Lacusta, Poenaru – Nastasie (Doman 75), Bazzi, Tames, Cr. Tanase – Dulcea (Iordache 63), Kamara. Antrenor: Ionut Badea.Cartonase galbene: Marginean 12, Muresan 31, Frasinescu 78 / M. Stan 2, Balasa 28, Kamara 78, Cr. Tanase 87Arbitri: Tiberiu Lajos – Ioan Onicas, Florin StanescuStadion: Gloria; Spectatori: 1.000Cum s-au marcat golurile:1-0, min. 56: Coroian a reluat cu capul din interiorul careului o centrare venita de pe partea dreapta, iar Bosneag nu a mai putut interveni.2-0, min. 59: Acelasi Coroian a patruns in careul argesenilor si a inscris cu un sut puternic, fara sperante pentru portarul advers.In minutul 31, Muresan a cazut in careul argesenilor si a cerut penalty, dar Tiberui Lajos a considerat ca bistriteanul a simulat si i-a acrodat cartonas galben. Bistritenii au mai cerut o lovitura de la 11 metri si in minutul 43, dupa ce M. Stan l-a jenat pe Silvasan careul argesenilor, dar centralul Tiberiu Lajos a decis sa lase jocul sa continue.La pauza meciului au ajuns la stadionul Gloria si 10 suporteri argeseni veniti de la Pitesti, care au intins doua bannere pe gard in sectorul rezervat oaspetilor, apoi au asteptat inceperea reprizei secunde cand au inceput sa isi incurajeze favoritii.Dupa o lovitura libera a argesenilor, executata de Tames, in minutul 78, jucatorii celor doua formatii au fost foarte aproape de o incaierare, bistritenii acuzandu-l pe Kamara ca a lovit un adversar. Tiberiu Lajos a calmat spiritele si a acordat doua cartonase galbene, lui Kamara si Frasinescu.Atcantul bistritenilor, Cristi Coroian, a reusit sa marcheze in partida cu argesenii primele sale goluri pentru Gloria Bistrita in acest sezon al Ligii I. Golgheterul echipei este Csaba Borbely, care a marcat trei goluri in campionat.FC Arges a inregistrat prima infrangere in actuala editie a Ligii I, dupa o serie de 6 meciuri fara infrangere inceputa in etapa a 6-a a Ligii I. In precedentele 6 meciuri, pitestenii au inregistrat 4 victorii si doua egaluri.Gloria Bistrita a reusit sa castige un meci in Liga I, de la o partida din etapa a 4-a, disputata cu Poli Iasi, pe data de 15 august, pe care au castigat-o cu scorul de 3-1. De atunci, ardelenii au mai jucat 8 meciuri, in care au inregistrat doua egaluri si 6 infrangeri consecutive.Pana acum cele doua formatii s-au mai intalnit in Liga I de 30 de ori, iar bistritenii s-au impus in 13 partide, 5 meciuri s-au terminat la egalitate, iar de 12 ori au castigat argesenii. Golaverajul le este favorabil elevilor antrenati de Ioan Ovidiu Sabau, care au marcat 46 de goluri si au primit 45.Gloria Bistrita a strans 601 meciuri in prima Liga, iar victoria cu FC Arges este cea cu numarul 240 in Liga I pentru formatia lui Sabau. De cealalta parte, FC Arges a primit in partida de la Bistrita golul cu numarul 1.765 in prima divizie.In urma acestui rezultat, FC Arges a ramas pe locul 6 in clasament, cu 21 de puncte, in timp ce Gloria Bistrita a urcat pe locul 13, cu 11 puncte, la egalitate cu Farul Constanta, Gaz Metan Medias si Poli Iasi, dar despartite de golaveraj.