HC Zalau a pierdut prima mansa a finalei Cupei EHF: 24-30 impotriva Ladei Togliatti

HC Zalau, echipa antrenata de fostul selectioner Gheorghe Tadici, a revenit dupa foarte mult timp intr-o finala de cupa europeana. Este vorba de ultimul act al Cupei EHF, faza a competitiei in care a intalnit-o pe Lada Togliatti, locul 3 in ultima editie de campionat in Rusia.Lada Togliatti a invins in prima mansa, desfasurata in propria arena, cu scorul de 30-24, intr-o partida in care zalauancele s-au ridicat de multe ori la nivelul adversarelor.HC Zalau a inceput mai bine meciul si, in minutul 5, conduceau cu 3-2. Treptat, gazdele au preluat freiele jocului si, in minutul 10, aveau deja un avantaj de doua goluri; 7-5.Forma buna a Giorgianei Ciuculete a mentinut-o pe HC Zalau in joc, Lada nereusind sa intre la pauza decat cu un gol avantaj: 15-14.In repriza secunda, gazdele au prestat un joc mult mai bun, diferenta de sase goluri inregistrata in minutele 38 (21-15) si 50 (25-19) mentinandu-se pana la finalul intalnirii: 30-24.Au marcat:Lada: Bliznova 8 goluri, Muravyeva 6, Marennikova 3, Davydenko 3, Chernoivanenko 2, Shipilova 2, Zhilinskayte 2, Garanina 2, Nikitina 1, Gorshenina 1HC Zalau: Ciuciulete 9 goluri, Bese 5, Szucs 3, Czeczi 1, Somoi 1, Rob 1, Turcas 1, Ailincai 1, Badita 1, Molfea 1.